Carlo Acutis - pierwszy gracz, który zostanie świętym. Kanonizacja tuż tuż

Kościół katolicki przygotowuje się do kanonizacji Carlo Acutisa, włoskiego nastolatka, który stanie się pierwszym świętym millenialsem i pierwszym świętym grającym w gry wideo. Carlo zmarł na białaczkę w 2006 roku w wieku zaledwie 15 lat.

W skrócie:

  • Carlo Acutis zostanie pierwszym świętym millenialsem i pierwszym graczem wideo uznanym przez Kościół katolicki.
  • Carlo pomimo zamiłowania do gier ograniczał czas spędzany na tej rozrywce z obawy o to, że się uzależni.
  • Proces kanonizacji rozpoczął się w 2012 roku, a Carlo zostanie kanonizowany najprawdopodobniej w 2025 roku.

Carlo Acutis urodził się w Londynie w 1991 roku, ale jego rodzina wkrótce przeniosła się do Mediolanu. Od najmłodszych lat wyróżniał się swoją pobożnością i zaangażowaniem w pomoc potrzebującym. Regularnie angażował się w działalność charytatywną, pomagał bezdomnym, sprzątał swoją okolicę i pracował w lokalnym kościele.

Reklama

Carlo miał również inne zainteresowania, w tym zamiłowanie do gier wideo. Grał w Halo, Mario i Pokémony, jednak ograniczał czas spędzany na graniu do jednej godziny tygodniowo z obawy o uzależnienie. Pomimo młodego wieku wykazywał się umiejętnościami technologicznymi. Stworzył między innymi stronę internetową dokumentującą cuda katolickie, zyskując tym samym przydomek "influencera Boga".

Proces kanonizacji Carlo rozpoczął się w 2012 roku, sześć lat po jego śmierci. Zgodnie z procedurami, procedura zwykle trwa wiele lat, a nawet dekad. W tym czasie wymagane jest przypisanie przynajmniej dwóch cudów do kandydata. Carlo został ogłoszony Czcigodnym w 2018 roku, a Błogosławionym dwa lata później. 

Pierwszym uznanym cudem było uzdrowienie brazylijskiego chłopca z poważną wadą wrodzoną, który nie mógł normalnie spożywać pokarmów. Matka chłopca modliła się za wstawiennictwem Carlo, co doprowadziło do uzdrowienia dziecka. Drugim cudem była uzdrowienie dziewczynki z Kostaryki, która po modlitwie jej matki przy grobie Carlo wyzdrowiała z poważnego urazu głowy.

Kościół katolicki docenił Carlo za jego relatywną młodość i popularność wśród młodych katolików, która była pomocna w nawiązywaniu kontaktu z młodszymi pokoleniami i cyfrowymi tubylcami. Acutis jako pierwszy święty millenials będzie symbolem nowoczesnej świętości, łączącej tradycyjne wartości z nowoczesnym stylem życia. Jego kanonizacja planowana jest na 2025 rok.

Kanonizacja w Kościele katolickim to proces, który oficjalnie uznaje zmarłą osobę za świętą. Proces ten jest długi i wymaga spełnienia kilku kryteriów, w tym stwierdzenia heroiczności cnót i przypisania co najmniej dwóch cudów dokonanych za wstawiennictwem kandydata. Procedura zaczyna się od lokalnej diecezji, a następnie trafia do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Osoba zostaje najpierw uznana za Sługę Bożego, potem Czcigodnego, następnie Błogosławionego, a na końcu Świętego. Kanonizacja jest ogłaszana przez papieża podczas uroczystej mszy świętej. Od tego momentu osoba uznana za być publicznie czczona przez wiernych na całym świecie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy