Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Najgłupsze tytuły gier

Zainspirowani newsem na temat japońskiej gry Kenka Bancho 3 i ankiecie, mającej na celu znalezienie jej amerykańskiego tytułu, postanowliśmy stworzyć ranking najgłupszych tytułów gier.

Oto i on...

Reklama

Na początek kilka słów o naszej inspiracji. Firma Atlus, wydawca wielu japońskich gier, postanowił opublikować w USA przeznaczoną na PSP produkcję Kenka Bancho 3. Ponieważ jej tytuł nic nie mówi tym, którzy nie władają językiem Tsubasy, Atlus postanowił przetłumaczyć go na angielski - i wyszło im coś w stylu "Awesome Master of Badass Beating-Up-People Guys 3". A więc coś głupiego. By zwiększyć szanse gry na rynkowy sukces, wydawca postanowił zorganizować internetową ankietę, w której gracze mogą podsyłać własne propozycje jej angielskiego tytułu.

My natomiast postanowiliśmy przypomnieć sobie inne niezbyt mądre tytuły gier.

Oto nasz ranking: ograniczyliśmy się do dwunastu pozycji (trochę oszukując...), na dodatek tylko do gier wydanych na PC, ale jeśli macie inne - piszcie w komentarzach...

12. Stajnia Marzeń: Wiosenna Przygoda

Gra o koniach, dla dziewczynek, wydawana przez City Interactive. To ją trochę usprawiedliwia, ale zestawienie słów stajnia i przygoda nie jest zbyt fortunne. Szczególnie w grze o koniach. Dla dziewczynek...

11. Dungeon Siege

Brzmi nieźle i - biorąc pod uwagę popularność tego hack'n'slasha - nikogo raczej nie dziwi. Ale gdyby tak się zastanowić... Dungeon to loch. Siege to oblężenie. Jak można "oblegać loch"? Czy to ma coś wspólnego z zatwardzeniem?

10. Need For Speed ProStreet

Nie dość, że to gra niedoceniona, to jeszcze niezbyt trafnie nazwana. Bo choć - jako jedyna w serii - ma w tytule słowo "street", czyli "ulica", rozgrywa się - znów jako jedyna - w całości na zamkniętych torach...

09. Redneck Kentucky i Nowa Generacja Kurek

To gra czy nowa promocja w KFC? Właściwie nie wiadomo. Co nie zmienia faktu, że to jedna z najlepiej sprzedających się "polskich" gier w historii...

08. Ex aequo:

Strong Bad's Cool Game for Attractive People i Penny Arcade Adventures: On the Rain-Slick Precipice of Darkness, Episode One

Czyli: co się dzieje, kiedy developerzy nie mogą wspólnie wymyślić jednego tytułu i umawiają się, że każdy z nich dorzuci do niego jedno słowo, które potem przemiesza się w losowej kolejności. Efekt? Powalający!

07. Canis Canem Edit

Bully na PC, to już był Bully, wcześniej jednak, kiedy gra wychodziła na PS2, przemianowano ją (z niejasnych do końca powodów) na Canis Canem Edit. Czyli w wolnym tłumaczeniu: "Pies psu wilkiem". Huh?

06. Typing of the Dead

Pamiętacie? Przeróbka on-rail shootera House of the Dead, w której z zombiakami walczyło się... wpisując jak najszybciej pojawiające się na ekranie wyrazy. Głupi pomysł, to i głupi tytuł: "Pisanie na maszynie dla trupów"? Aha!

05. Divine Divinity

Klasyczny pleonazm, czyli błędne wyrażenie, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, co inna/druga. Przykłady? Masło maślane. Cofać do tyłu. Spadać w dół. Wodnista woda. Tłusty tłuszcz. Divine Divinity. W języku "nie-gęsi" Boska Boskość. Musiała być naprawdę boska...

04. Mark Ecco's Getting Up: Contents Under Pressure

Niby wszystko pasuje. Mark Ecco to artysta graffit i potentat odzieżowy. Getting Up bo gra opowiada (m.in.) o drodze na szczyt pewnego grafficiarza. Contents Under Pressure to zawartość puszki z farbą. Ale równie dobrze można to przetłumaczyć tak: Mark Ecko się podnosi i ma zawartość pod ciśnieniem. Faceci wiedzą o co chodzi. Szczególnie jeśli właśnie wstali...

03. Tomb Raider

Wpadający w ucho tytuł jednej z najpopularniejszych serii gier na świecie. Brzmi naprawdę dobrze. Tylko dlaczego jest nieco bardziej eufemistycznym synonimem słów "hiena cmentarna"?

Inne znane, uznane i lubiane tytuły wielkich serii, które nie są zbyt mądre to także: Resident Evil i Metal Gear Solid.

02. Hot Dogs & Hot Girls

Tytuł, który w pierwszej kolejności przypomnieli Qn'ik i Allor, co biorąc pod uwagę pamięć tego drugiego rzeczywiście dowodzi, że to nazwa, która zapada w pamięć. Gorące dziewczyny i hot dogi? No naprawdę... świetny tytuł!

01. Twierdza Krzyżowiec Extreme

Absolutny numer jeden - wymienili go wszyscy członkowie naszej redakcji. Nawet nie ma sensu go uzasadniać - jego niezbyt duża błyskotliwość tłumaczy się sama przez się.

Wyróżnienie specjalne:

Modern Warfare 2. Jak można było nawet pomyśleć o zrezygnowaniu z dodatku Call of Duty? Na szczęście badania pokazały, że to mogło się źle skończyć... i ktoś poszedł po rozum do głowy.

Nagroda za całokształt:

Konsola Nintendo DS. Wiele wydawanych na nią produkcji ma śmieszne/głupie/dziwaczne tytuły, co często wynika z tego, że to japońskie produkcje, czasem zbyt dosłownie tłumaczone na angielski. To na tę platformę wychodzą takie gry, jak Boing! Docomodake, Dr Kawashima's Brain Training: How Old Is Your Brain? czy Little Red Riding Hood's Zombie BBQ (czyli Czerwonego Kapturka grillowanie z zombiakami).

Głupie? Głupie! Ale w sumie... śmieszne.

Dowiedz się więcej na temat: ranking

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje