Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że trzy najciekawsze zespoły ostatnich miesięcy - Gambit, Heroic oraz Virtus.pro to organizacje, które bazują na młodych talentach, a średnia wieku teamów oscyluje wokół 21-22 lat.

Moim zdaniem trudno jest określić, w jakim wieku gracz CS: GO osiąga swój punkt krytyczny, ponieważ każda drużyna ma inne środowisko pracy i poszczególni gracze potrzebują różnych bodźców, aby wydobyć z siebie to, co najlepsze. W wielu sytuacjach ograniczają oni również swoją rolę w grze do tego, co preferują, nie próbując innych rozwiązań. Jednak na podstawie analizy GGPredict, najwięcej graczy w top30 to gracze w wieku 21-22 lat, a gdy przekroczysz 26- 27 rok życia, czas powoli zawiesić myszkę na kołku.
Na poniższej grafice widać, że SKADE, norweska organizacja opierająca swój skład na obiecujących, młodych Bułgarach, to zespół zdecydowanie najmłodszy, a konsekwentnie rozwijany eksperyment jest udany. Między bymasem a RPK jest aż 14 lat różnicy oraz widać różnicę w średnim wieku zawodników i IGL'ów.
Wnioskiem z poniższych analiz jest to, że najlepszy wiek dla gracza to wypadkowa wciąż młodego wieku, który niesie za sobą bardzo dobry refleks połączona z kilkoma latami na światowej scenie, które pozwoliły nabrać odpowiedniego doświadczenia i uodpornienia na presję towarzyszącą turniejom Tier 1. Napewno bardzo ciekawym tematem w kontekście wczesnego przechodzenia na emeryturę jest wypalenie zawodowe i ciągłą presja, o których mówiło wielu wielkich zawodników w ostatnim czasie, motywując tym potrzebę zrobienia sobie przerwy czy wręcz zakończenia kariery.


