Jaki procesor będzie najlepszy dla grafika?

Jak ważny jest procesor w komputerze, który przeznaczony będzie do pracy grafika? Tego typu praca wymaga dobrego sprzętu. Jeśli szukasz właśnie komputera i zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy procesor, przeczytaj artykuł do końca.

Procesor dla grafika- jaki będzie najlepszy?

Jaki procesor będzie najlepszym wyborem dla grafika? Do pracy związanej z grafiką niezbędny jest szybki komputer z dużą ilością pamięci RAM oraz szybkim nośnikiem SSD. Najważniejszym elementem są jednak karty graficzne i procesory. To właśnie je uważa się za najistotniejsze podzespoły, ponieważ mają bardzo duży wpływ na wydajność komputera. Jaki będzie najlepszy procesor dla osoby zajmującej się grafiką komputerową? Większe znaczenie ma liczba rdzeni i wątków czy może taktowanie lub większa ilość pamięci cache? Lepszym wyborem będą procesory Intel, jak na przykład Intel Core i5, i7 lub i9, czy Ryzen?

Wybierając procesor, warto zwrócić uwagę, na to ile ma rdzeni oraz wątków. Im więcej rdzeni i wątków, tym więcej zadań równolegle może obsługiwać komputer. To niezwykle przydatne przy bardziej wymagających zadaniach graficznych, w których trzeba zająć się kilkoma operacjami w tym samym czasie. Duża liczba rdzeni pozwala na najbardziej komfortową obsługę kilku różnych aplikacji naraz, bez spowalniania komputera. Absolutne minimum to 4 rdzenie, ale lepiej wybrać modele posiadające 6 rdzeni i 12 wątków jak np. procesory AMD Ryzen lub Intel Core i5.

Jeśli chodzi o taktowanie, nie warto szczególnie się nim przejmować, ale warto zapamiętać, że w przypadku procesorów Intela, brak dopisku "K" będą mieć niższe taktowanie. Podobnie jest, wybierając procesor AMD bez dopisku "X". Taktowanie przekłada się na szybkość procesora, ale nie jest najważniejszym miernikiem wydajności.

Zintegrowany układ graficzny w procesorach Intel Core

Zastanawiając się nad najlepszym procesorem dla grafika, warto wziąć pod uwagę także karty pamięci. W przypadku Intela mamy modele procesorów z serii K, które posiadają zintegrowaną grafikę. Oznacza to, że rozwiązanie graficzne wbudowane jest w sam procesor. Jeżeli grafik zamierza korzystać z dedykowanej karty graficznej (jak np. NVIDIA lub AMD) lepiej wybrać procesor bez zintegrowanego układu graficznego.

Ważnym elementem jest też pamięć cache. Czy jest potrzebna w pracy grafika? Odpowiedź jest bardzo prosta: im więcej, tym lepiej. Cache to szybka, podręczna pamięć, która przechowuje najczęściej używane dane. To po nie procesor sięgnie szybciej, niż po te znajdujące się w RAM-ie. Im większa jest pamięć cache, tym szybsza będzie praca z aplikacjami graficznymi, które są wymagające i bazują na operacjach z dużą ilością danych. Najlepsze procesory mają łączną ilość cache na poziomie od kilkunastu megabajtów do 100.

Jeśli zajmujesz się grafiką komputerową profesjonalnie, warto przejrzeć ranking procesorów i porównać najwydajniejsze procesory na rynku. W wyborze pomoże Ci porównanie ilości rdzeni i wątków oraz pojemności pamięci cache. Najlepsze, profesjonalne procesory o wysokiej wydajności (jak np. AMD Ryzen Threadripper) nie będą dobrym wyborem dla większości grafików, także profesjonalnych, ponieważ w większości przypadków nie wykorzystają oni ich potencjału. Warto wybrać modele Intel z dopiskiem HX lub HK, lub procesor AMD z dopiskiem H, lub HX. Będą one odpowiednie nawet dla bardziej wymagających użytkowników, a jednocześnie nie są aż tak obciążającą inwestycją.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy