Tony Hawk's Pro Skater 2

Producent: Activision

Strona dystrybutora: http://www.activision.com

Dystrybutor w Polsce: LEM

Typ gry: Symulator jazdy na deskorolce

Wymagania: Procesor Pentium II 233 Mhz, 32 MB RAM, CD ROM 4x, Windows 95/98, zalecany akcelerator

Ocena: 9/10

Wstęp

Od pewnego czasu na naszych polskich szarych ulicach można spotkać "kolesi" w szerokich spodniach, poubieranych w luźne o dwa numery za duże podkoszulki lub bluzy z kapturem. Czasami jeszcze zdarza się, że taki ów osobnik, ma na głowie jakieś dziwne nakrycie głowy w postaci daszków, czapeczek rybackich i tym podobnych rzeczy. Osoby takie często określane są jednym słowem - "skejt", "skejter" - określenia polskie, "skater" - słowo z języka angielskiego. Jednak aby słowa te w doskonały sposób i w pełni oddawały to co one oznaczają, osoba taka musi jeździć na deskorolce, czyli uprawiać sport zwany potocznie SKATEBOARDING'iem. Ale pewno wiele osób zapyta się mnie po co to wszystko piszę?. Otóż na moim biurku znalazła się gra Tony Hawk's Pro Skater 2, która jest właśnie symulacją jazdy na desce z czteroma kółeczkami.

Reklama

Instalacja

Instalacja gry przebiegła szybko i bez żadnych zakłóceń na moim komputerze. Do wyboru mamy dwa rodzaje instalacji:

minimalna, która zajmuje 350 MB pamięci na twardym dysku oraz maksymalna, która zajmuje aż 630 MB pamięci. Podczas tej drugiej instalacji na twardziela zgrywane są wszystkie filmiki i z niego są one odtwarzane (instalacja polecana dla osób z wolnymi czytnikami CD ROM i dla tych którym nie chce się wsadzać płytki do czytnik przed uruchomieniem gry).

Start

Po instalacji przyszedł czas na uruchomienie gry. Najpierw moim oczom ukazały się krótkie, kilkunastosekundowe filmiki prezentujące firmy, które brały udział przy produkcji gry. Zaskoczył mnie w nich doskonały dźwięk przestrzenny. Następnie pojawił się prawie czterominutowy, bardzo dynamiczny trailer z bardzo dobrze dobraną muzyką. Naprawdę polecam oglądniecie tego filmiku, ponieważ można w nim zobaczyć jak jeżdżą najlepsi skate'rzy na świecie.

Pierwszy ekran jaki pojawia się po oglądnięciu wszystkich filmików, to ten w którym możemy dokonać różne zmiany w ustawieniach gry (polecam zwiększenie rozdzielczości oraz jeśli to możliwe to przełączenie na pada lub joystick). Oprócz tego z głównego menu możemy wybrać następujące opcje:

  • Park Editor - opcja tworzenia nowych torów i parków - z kilkunastu elementów możemy stworzyć wymarzony skatepark. I to w bardzo prosty sposób, ponieważ obsługa edytora jest wręcz dziecinnie prosta.
  • Create Skater - opcja tworzenia nowego zawodnika. Do dyspozycji mamy kilka punktów, które musimy rozdysponować pomiędzy różnymi umiejętnościami naszego zawodnika. Oprócz tego musimy jeszcze zastanowić się jak nasz zawodnik będzie się nazywać i jak będzie on ubrany.
  • Multiplayer - możliwość podłączenie się za pomocą kabla lub internetu do rozgrywki sieciowej, która stwarza naprawdę niesamowite wrażenia, z konfrontacji między żywymi zawodnikami.
  • oraz możliwość rozgrywek w trybach:
    • Free Skate
    • Single Session
    • Career mode

Tryby rozgrywek

Free Skate - to tryb rozrywki, który nadaje się doskonale do treningu. Na dostępnych torach (początkowo tylko jeden) możemy bez ograniczeń trenować różne triki. W rozgrywce tej punktacja za różne ewolucje pełni role bardziej informacyjną niż w czymś pożyteczną.

Single Session - to tryb w którym czas oraz punktacja stają się już dość ważne. Umożliwi nam to rozwijanie naszej postaci podczas jednego sezonu (tryb kariery). Poza tym podobnie jak poprzedni tryb doskonale nadaje się do doskonalenia swoich umiejętności.

Career Mode - to chyba najważniejszy tryb rozgrywki. To w nim właśnie będziecie zmierzać się z najlepszymi zawodnikami i w nim również będziemy rozwijać swoje umiejętności. Zanim przystąpimy do rozgrywki musimy wybrać sobie jakiegoś skatera. Będziemy musieli również udać się do skate shopu, aby dokonać zakupu odpowiedniej deski. Rozgrywka w tym trybie podzielona jest na kilkanaście etapów. W każdym z nich będziemy mieli do wykonania jakieś zadanie, będziemy musieli w wyznaczonym czasie zdobyć jakąś określoną ilość punktów (w trzech kategoriach) oraz będziemy musieli skompletować napis SKATE. Po wykonaniu danego zadania odblokowuje się jakaś trasa z trybu Free Skate oraz Single Session. Za wykonanie danego zadania dostaniemy również pewną sumę pieniędzy, która umożliwi nam kupowanie nowych lepszych desek.

W między czasie zdarzają się jeszcze czasem mistrzostwa w Skateboarding'u. Mistrzostwa rozgrywają się zawsze na halach, a wygranie jakiejś rozgrywki przynosi nam oczywiście dochody finansowe oraz niekiedy odblokowanie jakiej fajnej trasy.



Podsumowanie

Podsumowując gra jest naprawdę dobra. Grafika stoi na dość wysokim poziomie, muzyka i efekty dźwiękowe są naprawdę rewelacyjne. Grywalność można rzec że jest wyśmienita. Gra tak przykuwa do komputera, że nawet nie miałem czasu na zjedzenie czegoś czy skorzystanie z ubikacji. Jedyna wada to dość wysoka cena ale to już nie jest wina samych producentów tylko dystrybutora.



Bartosz Kuśnierz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: symulator | Lem | dystrybutor | instalacja | single | rozgrywki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy