Reklama

Xbox One X - co oferuje nowa konsola Microsoftu?

Xbox One X /materiały prasowe

​7 listopada miała miejsce premiera nowej konsoli firmy Microsoft, jaką jest Xbox One X. To najnowsza wersja wydanej w 2013 roku konsoli Xbox One i zarazem najpotężniejsze pod względem technicznym urządzenie tego typu na rynku. Czy zdoła podbić na nowo serca graczy?

Po jasnej stronie mocy

Zacznijmy od aspektów technicznych, bo to dzięki nim Xbox One X zostawia z tyłu konkurencję i swoje poprzedniczki. Jak przystało na najwydajniejszą aktualnie konsolę do gier na świecie, Xbox One X cechują naprawdę imponujące parametry i komponenty. Po pierwsze - sprzęt wyposażono w ośmiordzeniowy procesor (x86) taktowany zegarem 2,3 GHz. Po drugie - za układ graficzny odpowiada 40 zmodyfikowanych jednostek obliczeniowych w 1172 MHz, co odpowiada wydajności 6 teraflopów. Po trzecie - urządzenie posiada aż 12 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 6800 MHz i zwiększonej do 326 GB/s przepustowości.

Reklama

Wśród gniazd konsoli znajdziemy 2 x HDMI (wejściowe: 1 HDMI 1.4b, wyjściowe: 1 HDMI 2.0b), 3 x USB 3.0, nadajnik podczerwieni, S/PDIF, Ethernet. Sprzęt obsługuje także dwuzakresowe sieci bezprzewodowe z Wi-Fi Direct.

Za dźwięk w Xbox One X odpowiedzialne są systemy DTS 5.1, Dolby Digital 5.1, TrueHD + Atmos i PCM (2.0, 5.1, 7.1).

Główną cechą Xbox One X jest możliwość wyświetlania obrazów w rozdzielczości 4K - zarówno części dostosowanych do tego gier, jak i filmów na nośnikach 4K Blu-ray. Konsola wspiera także technologię HDR10.

Małe jest piękne

Trzeba przyznać, że projektanci z Microsoftu spisali się na medal pod względem designu konsoli. Urządzenie jest nieco mniejsze od swojego poprzednika, czyli Xbox One S, pomimo tego, że w jego wnętrzu napakowano sporo technologii i wydajnych komponentów. Przeciwnicy klasycznego wyglądu a la "dekoder TV" powinni być usatysfakcjonowani.

Co ciekawe, pomimo swoich małych gabarytów konsola podczas klasycznej pracy nie pobiera zarówno dużo prądu (cyfrowy system zasilania dostosowujący napięcie do trybu pracy i wciąż wbudowany w konsolę zasilacz), jak i nie jest głośna podczas pracy (chłodzenie zapewnia combo system chłodzenia parowego plus wentylator odśrodkowy).

4K w grach i filmach - jak z tym jest?

Microsoft wcale nie ukrywa, że Xbox One X to konsola, której głównymi zaletami jest wsparcie rozdzielczości 4K i technologii HDR. I rzeczywiście - przy zamiarze zakupu lub posiadania już odpowiedniego telewizora obsługującego 4K i HDR sprzęt giganta z Redmond staje się bardzo trafioną opcją jako konsola do gier i odtwarzacz płyt UHD Blu-ray w jednym. Na tej stronie znajdziecie test takiego zestawu.

Posiadanie takiego TV pozwoli wam zobaczyć różnicę między standardową rozdzielczością 1080p a wciąż jeszcze "przyszłościową" 4K. Wiele gier jest specjalnie dostosowanych pod tym kątem - posiadają specjalne oznaczenia "Xbox One X Enhanced", które sugerują, że zostały usprawnione pod kątem graficznym (wyższa rozdzielczość, większa ilość klatek na sekundę, lepsze tekstury). Wiele produkcji wykorzystuje także technologię HDR10. Szczegółową listę ulepszonych dla Xbox One X gier znajdziecie na tutaj: http://bit.ly/2zixEby

Xbox One X to także alternatywa dla klasycznych odtwarzaczy 4K Blu-ray, choć nieco uboższa w opcje, ale bezproblemowo wyświetlająca filmy w najlepszej dostępnej rozdzielczości i jakości. No i co najważniejsze - jest też konsolą do najlepszych (jak na ten moment) pod względem wizualnym gier wideo.

Krok w przód, z uwagą patrząc wstecz

Bardzo istotną cechą nowego Xboxa jest mocne wsparcie dla wstecznej kompatybilności. Urządzenie poprawia pod kątem graficznym i wydajnościowym wiele starszych produkcji znanych z konsol Xbox One oraz Xbox 360. Lista poprawionych gier będzie stale aktualizowana.

Podsumowanie

Xbox One X to konsola, która idealnie sprawdza się przy telewizorach obsługujących 4K - pełne wsparcie tej rozdzielczości jest dobrze widoczne i wszyscy fani wielu znanych produkcji, jak choćby Gears of War 4 czy Forza Motorsport 7, powinni być zachwyceni przeskokiem graficznym.

To także bardzo dobry produkt Microsoftu, jedna z najlepiej przemyślanych konsol pod względem projektowym. I co równie ważne - jest to w tym momencie najmocniejszy i najbardziej wydajny sprzęt dla graczy dostępny na rynku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje