Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Test AMD Ryzen 5 3600

Niedawna premiera procesorów AMD serii Ryzen 3000 to niewątpliwie procesorowe wydarzenie tego roku. Do rąk dostaliśmy jednostki pod każdym względem lepsze od poprzedników - wydajniejsze zarówno w grach, jak i aplikacjach, pobierające mniej prądu, a także dostarczające szerszą funkcjonalność. Tym samym czerwona ekipa zaczęła naprawdę na poważnie kąsać swojego odwiecznego rywala, czyli firmę Intel. W dzisiejszym teście przyjrzymy się procesorowi AMD Ryzen 5 3600, który ma wszelkie atuty, aby na długie miesiące zdominować rankingi najpopularniejszych CPU.

Procesory Ryzen 3000 wprowadzają cały szereg zmian i innowacji. Przede wszystkim AMD postawiło na chipletową budowę, a także proces technologiczny 7 nm. Ponadto mamy szereg zmian w architekturze i Zen 2 może się pochwalić chociażby dwukrotnie pojemniejszą cache L3, czy też jednostką zmiennoprzecinkową poszerzoną do 256 bitów. Z praktycznego punktu widzenia dużo istotniejsze jest jednak wsparcie dla PCI Express 4.0, co pozwala montować szybsze dyski SSD NVMe, a także wykorzystać pełnię potencjału kart graficznych Navi (produkty NVIDII na chwilę obecną obsługują starszą wersję 3.0). Niestety, aby z niego skorzystać, musimy zaopatrzyć się w płytę główną na chipsecie X570, gdyż AMD zablokowało wsparcie dla starszych mostków południowych.

Reklama

W momencie pisania tekstu procesor AMD Ryzen 5 3600 można było nabyć już za 850 zł, aczkolwiek przeciętna cena wynosiła około 900 zł. Oznacza to, że chociaż model ten jest droższy od najtańszego sześciordzeniowca Intela, którym jest Core i5-9400F, czy też starszych Ryzenów 5 2600/2600X, to i tak jego pozycja jest bardzo mocna - tym bardziej, że od tej trójki, trochę uprzedzając fakty, jest po prostu szybszy. Mianowicie najtańszy dwunastowątkowy CPU z niebieskiego obozu, tj. Core i7-8700, to wydatek przekraczający 1400 zł, a i za odblokowane sześciowątkowce, czyli Core i5-8600K/9600K, trzeba zapłacić ponad 1000 zł. To wszystko stawia Ryzena 5 3600 w uprzywilejowanej sytuacji.

Wydajność w grach

Przeprowadzone testy jasno pokazują, że firma AMD odrobiła zadanie domowe, znacząco zwiększając wydajność swoich procesorów w zastosowaniach rozrywkowych. Bez względu na to, jaką konkretnie grę weźmiemy na tapet, Ryzen 5 3600 zauważalnie wyprzedza topowy sześciordzeniowy model poprzedniej generacji Zen+, którym jest Ryzen 5 2600X. Osiągnięcie to jest tym bardziej imponujące, że przecież w hierarchii AMD nad testowaną jednostką jest jeszcze CPU z literką "X" na końcu, które może się pochwalić wyższym taktowaniem, ergo jeszcze bardziej solidnymi osiągami.

Wyniki wydajności w większej liczbie tytułów znajdziecie w pełnej wersji testu, do której link znajdziecie na końcu niniejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do lektury i przejrzenia rezultatów.

Dowiedz się więcej na temat: AMD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje