Reklama

Tani i dobry procesor – czy to możliwe? Test budżetowych CPU

​Wiele redakcji często pomija tak ważny element jakim jest cena. Wielu użytkowników wcale nie potrzebuje wysokowydajnych procesorów, kosztujących często niebotyczne wręcz kwoty, a ich wymagania spełni nawet budżetowa jednostka do 500 zł. Niezależnie od tego czy skupiasz się tylko na graniu w gry czy pracy, wbrew pozorom osiągnąć odpowiednią wydajność w tych zastosowaniach jest bardzo łatwo. Jak łatwo? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu, w którym skupimy się na tanich procesorach do komputerów stacjonarnych.

Tani i wydajny procesor - tak, to możliwe

Postęp technologiczny jest dziś bardzo widoczny. To co jeszcze trzy lata temu kosztowało ponad 1500 zł, dziś można nabyć za nieco ponad 600-700 zł. Dlatego też czekanie na odpowiedni moment zakupu komponentów komputera jest bardzo trudne, bo w każdej chwili za rogiem czai się premiera, wprowadzająca na rynek coś lepszego, wydajniejszego i tańszego. Dziś przyjrzymy się właśnie takiej sytuacji, która nastąpiła dla jednostek z segmentu hi-end w latach 2016-2018, a dziś ich wydajność można zakwalifikować do segmentu procesorów budżetowych. Tani procesor nie musi oznaczać, że nie poradzi sobie z grą komputerową czy innymi zadaniami. Na rynku istnieją naprawdę świetne jednostki, które potrafią zapewnić odpowiednią wydajność w większości domowych zastosowań, niezależnie od tego czy są to CPU Intela czy AMD. Przejdźmy więc do krótkiej prezentacji tych komponentów i omówmy ich wydajność. Dla większej przejrzystości, test podzieliliśmy na dwie kategorie. Jedna to procesory do około 550 zł, a druga do 1000 zł. Tak, by każdy bez problemów znalazł coś dla siebie.

Reklama

Najlepszy procesor do 550 zł - jaki model wybrać?

Najbardziej budżetowe procesory z wielu względów nie zaoferują najlepszego możliwego stosunku wydajności do ceny (choć jest jeden wyjątek) szczególnie w kwotach dużo mniejszych niż 500 zł. Takie procesory przystosowane są raczej do typowych zadań biurowych i domowych, jak przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy grania w mniej wymagające gry. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, polecamy kilka modeli. Na pierwszy ogień idzie Intel Core i3 10100F. Cóż, tutaj Intel nie zostawił żadnych szans konkurencji, bo opisywany procesor jest po prostu najlepszy w swej klasie cenowej. W zależności od zastosowania, wybija się przed szereg i oferuje to, czego inni nie potrafią zapewnić - szczególnie w grach komputerowych. Pamiętaj tylko, że literka F na końcu nazwy procesora oznacza, że ten nie został wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem CPU do biurowego komputera, zainteresuj się modelem bez tej litery, czyli i3 10100. Wracając jeszcze do Core i3 10100F. Jest to czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor o taktowaniu 3.6 GHz (4.3 GHz w trybie boost), który wykonany został w 14 nm procesie technologicznym. Świetna wydajność jednowątkowa, dobra wielowątkowa i co ucieszy graczy - bardzo dobra wydajność w grach.

Najlepszy procesor do 1000 zł - polecane modele

W kategorii cenowej do 1000 zł otrzymamy już naprawdę solidny, ale nadal budżetowy procesor ze średniej półki wydajnościowej. Tu już mamy w czym wybierać i wyłonienie jednego zwycięzcy będzie po prostu dużo trudniejsze niż w poprzedniej części artykułu. Możemy bowiem zakupić Intel Core i5 10400F, 11400F*, 10600KF oraz AMD Ryzen 5 3600. Wszystkie tutaj opisywane jednostki wyposażone zostały w sześć rdzeni oraz dwanaście wątków. Różnią się natomiast wydajnością, wsparciem technologii i pamięci RAM oraz kompatybilnością z płytami głównymi i poborem prądu pod obciążeniem. Jak wypadają w realnych, domowych zastosowaniach - grach? Przekonaj się sam.
*Ze względu na to, że aktualnie na rynku następują zbyt wysokie fluktuacje cenowe procesora Intel Core i5 11400F, który normalnie kosztuje około 750 zł, nie możemy go polecać do budżetowych komputerów gamingowych. Bacznie jednak obserwuj zmiany w tym aspekcie, ponieważ jest to jeden z najlepszych procesorów - kiedy jego cena jest właśnie na poziomie 750 zł.

Podsumowanie

Jak widać, da się. Da się kupić przyzwoity procesor, którego wydajność będzie stać na akceptowalnym, a nawet i wysokim poziomie. Jeśli faktycznie nie potrzebujesz 16-rdzeniowych potworów do produkcji wideo czy obróbki graficznej i interesuje Cię tylko gra w gry lub po prostu zwykłe, domowe użytkowanie komputera, nie ma żadnych przeszkód, by zainwestować w tani CPU. Miej tylko na uwadze kwestię kompatybilności, czyli odpowiedni dobór innych podzespołów komputerowych. To już jednak temat na osobny artykuł, a ten z pewnością pojawi się u nas w przyszłości.

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji testu procesorów na portalu ITHardware.pl gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy