Tajemnicze wiadomości psują konsole PS4

​Użytkownicy konsol PlayStation 4 informują, że otrzymują tajemnicze wiadomości, po otwarciu których ich konsola staje się niezdatna do użytku. Na graczy padł blady strach, a w sieci pojawiło się już sporo raportów od poszkodowanych. Na szczęście, znalazło się też rozwiązanie.

Metoda ataku jest mało wyrafinowana. System operacyjny w sprzęcie Sony wydaje nie radzić sobie z pewnym rodzajem znaków. Jeśli jednak otworzymy pechową wiadomość, efekty są dość dramatyczne: kontroler przestaje działać, dźwięk się urywa, a próby resetowania sprzętu za każdym razem kończą się wy świetleniem błędu.

Użytkownicy sugerują, że mamy do czynienia z atakiem podobnym do tego, który blokował telefony iPhone w 2015 roku. Wtedy także wystarczyła prosta wiadomość tekstowa z nietypowym znakiem, którego sprzęt nawet nie potrafi wyświetlić.

Reklama

Wtedy były to słowa "effective.", a następnie "Power" oraz kilka arabskich liter. Klucz polegał na tym, że pierwsze dwa słowa mogły być dowolne, lecz napisane w dwóch osobnych liniach. To sprawiało, że arabski tekst schodził poniżej i na ekranie wyświetlany był jako "..." - co właśnie powodowało blokadę telefonu. Nie ze względu na to, że znaki były arabskie, lecz przez to, że były błędnie przetwarzane przez biblioteki CoreText, służące właśnie do wyświetlania tekstu na iPhone’ach.

To wszystko brzmi dość skomplikowanie i obecnie wydaje się, że w przypadku PS4 zastosowano znacznie prostszą wiadomość tekstową. Na zrzutach z ekranu od pechowych użytkowników widać tylko kwadrat ze znakiem zapytania - a więc symbol oznaczający znak, którego konsola nie potrafi wyświetlić.

Jak jednak poradzić sobie z problemem? Jeśli padliśmy ofiarą podobnego "żartu", najlepiej najpierw usunąć wiadomość. Konsola oczywiście pozostaje niedostępna, więc należy zrobić to z poziomu aplikacji mobilnej PlayStation, na telefonie.

Następnie należy włączyć konsolę w trybie bezpiecznym, poprzez przytrzymanie przycisku zasilania przez kilkanaście sekund - usłyszymy dwa sygnały dźwiękowe, jeden po drugim. W wyświetlonym menu musimy później wybrać opcję "Odbuduj bazę danych", co może potrwać kilka chwil. Nie stracimy żadnych danych, a konsola powinna ponownie działać normalnie.

Jednocześnie warto zmienić ustawienia tak, by nie otrzymywać wiadomość od nieznajomych. Stosowną opcję znaleźć można w ustawieniach konta, w zakładce z prywatnością.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 4

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy