Reklama

Steam Deck odpali każdą dostępną na Steam grę? Niekoniecznie

Steam Deck jest przenośną konsolą Valve, która wzbudza niemałe zainteresowanie wśród fanów nowinek technologicznych. Część z nich myśli, że urządzenie umożliwi odpalenie dosłownie każdej gry ze sklepu Valve, co nie do końca jest prawdą. Sytuację wyjaśnia James B. Ramey szef zespołu programistów CodeWeavers, przyznając, że zamieszanie zdaje się wynikać ze złej interpretacji wywiadu udzielonego przez Pierre-Loup Griffaisa z Valve serwisowi IGN.

Deweloper stwierdził w nim, że firma osiągnęła poziom wydajności konieczny do odpalania gier najnowszej generacji z całego katalogu Steam. Dodał przy tym, że nie znaleziono tytułu, którego Steam Deck nie byłby w stanie obsłużyć. Tak ma jednak nie być, a projektantom Valve mogło chodzić o podzespoły sprzętu gotowego na każdą grę. Dochodzi tu jednak kompatybilność oprogramowania, w konsekwencji niektórych tytułów nie uruchomimy na SteamOS lub pozostają one po prostu niegrywalne.

Należy tu zaznaczyć, iż CodeWeavers opracowało wraz z Valve technologię Proton wchodzącą w skład SteamOS, dzięki której użytkownicy Linuxa odpalają tytuły zarezerwowane dla systemu operacyjnego Windows. Steam Deck funkcjonujący na SteamOS 3.0 automatycznie skorzysta ze wspomnianego narzędzia. Proton obsługuje 16 tysięcy gier i baza regularnie się powiększa, więc na brak propozycji przyszli użytkownicy konsoli Valve nie będą mogli narzekać.

Reklama

Marcin Jeżewski - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy