Reklama

Sony prezentuje szybkość ładowania następnego PlayStation

​Sony przygotowało specjalną prezentację, w której japońska korporacja prezentuje szybkość ładowania danych na nowej konsoli PlayStation, porównując prędkość z istniejącym PS4 Pro. Zapis pokazu nie jest w najwyższej jakości, ale wyraźnie widać, jak duża jest różnica na nowym sprzęcie.

Załadowanie przykładowej sceny architektonicznej na standardowym PlayStation 4 Pro zajmuje bowiem ponad osiem sekund, podczas gdy na urządzeniu następnej generacji nie jest to nawet... jedna sekunda. Dokładnie rzecz biorąc, załadowanie tej samej sceny zajmuje 0,83 sekundy.

Bazując na innym przykładzie z gry Spider-Man widać także, jak zmieni się ładowanie danych. Błyskawiczny przelot kamerą nad ulicami ujawnia zauważalne "wyskakiwanie" budynków na dalszym planie, podczas gdy nowe urządzenie nie ma najmniejszych problemów z płynnymi działaniem.

Wszystko to oczywiście za pomocą dysku SSD. Te są obecne w przestrzeni PC już od wielu lat, lecz dotychczas szeroko omijały konsole, ze względu na stosunkowo wysoką cenę. Ta w ostatnich latach znacznie jednak spadła. Na tyle, że sprzętem tej klasy zainteresowało się także Sony.

Reklama

Jeśli o architekturze mowa, to Sony pozostaje - jak wcześniej spekulowano - przy sprzęcie produkowanym przez AMD. Procesor to trzecia generacja rdzeni Ryzen, zbudowanych w procesie produkcyjnym 7 nm, w oparciu o rodzinę Zen 2, która trafi na rynek PC później w tym roku.

Po stronie układu graficznego Sony ponownie poprosiło AMD o przygotowanie autorskiego, zmodyfikowanego chipu, bazującego na nadchodzącej architekturze Navi, co oznacza najpewniej - nie wiemy na pewno - 64 jednostki obliczeniowe oraz 4096 jednostki do nakładania shaderów.

Inne ciekawostki ujawnione już jakiś czas temu przez Sony to obietnica wspierania technologii ray tracingu w PS5, o czym spekulowaliśmy już jakiś czas temu, gdy na stronie Sony pojawiło się ogłoszenie o pracę dla specjalisty z wiedzą właśnie na temat śledzenia promieni świetlnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy