Razer Chroma - kolorami po oczach
Razer ostatnimi czasy zaprezentował system Chroma, oferujący podświetlenie w pełnej palecie barw oraz zaawansowane opcje personalizacji w wybranych urządzeniach tej firmy.
Chroma pozwala także na synchronizację ustawień podświetlenia pomiędzy wieloma urządzeniami, oraz oferuje SDK, dzięki któremu deweloperzy mogą zintegrować zaawansowane efekty świetlne ze swoimi grami.
W system Chroma są wyposażone wybrane linie urządzeń Razera na rok 2015 i 2016. Już teraz mieliśmy okazję zapoznać się z gamingową myszka DeathAdder, mechaniczną klawiaturę BlackWidow Ultimate oraz headset Kraken 7.1. Dzięki Chroma, każde z tych urządzeń oferuje nowe możliwości konfiguracji podświetlenia oraz synchronizowania tych ustawień za pomocą systemu zapisu ustawień w chmurze - Razer Synapse.
Wszystkie urządzenia wyposażone w system Chroma posiadają specjalne tryby podświetlenia:
- Spectrum cycling: Powolne przejścia w ramach pełnej gamy kolorów.
- Breathing: Delikatna pulsacja wybranym kolorem co 7 sekund. Ten wzór był do tej pory charakterystyczny dla myszek Razer.
- Static: Wybierz dowolny kolor z palety 16.8 miliona barw i rozświetl nim nauszniki swojego headsetu Kraken 7.1, rolkę myszki DeathAdder lub każdy z klawiszy klawiatury BlackWidow Ultimate.
- Custom (dla BlackWidow Ultimate Chroma): Łatwo ustaw indywidualny kolor podświetlenia dla każdego z klawiszy swojej BlackWidow Ultimate Chroma za pomocą Razer Synapse.
- Custom - Predefiniowane Schematy (dla BlackWidow Ultimate Chroma): Skorzystaj z jednego ze schematów podświetlenia, stworzonych specjalnie dla gatunków FPS, MOBA, MMO czy RTS.
- Reactive (dla BlackWidow Ultimate Chroma): Rozświetla klawisz po naciśnięciu lub - w osobnym trybie - pozostawia ślad przez jakiś czas, dzięki czemu klawiatura świeci tym jaśniej, im szybciej naciskasz klawisze.
- Wave (dla BlackWidow Ultimate Chroma): Tworzy falę, która rozświetli klawiaturę wszystkimi kolorami tęczy, tworząc energiczną i niekończącą się animację.
Mysz Deathadder Chroma
Deathadder to legenda wśród myszek, a wyniki jej sprzedaży wydają się silnie przemawiać za tą tezą. Kształt korpusu, liczba przycisków i funkcjonalność rolki pozostały nienaruszone. Plusem sa gumowe podkładki po bokach, minusem zaś średnio przyjemny w dotyku lekko chropowaty plastik na nieco zbyt garbatym grzbiecie.
Nowy sensor optyczny o czułości aż 10 000 DPI reaguje na podniesienie myszki nawet o 1 mm, bez względu na rodzaj powierzchni (w tym szklanych blatów). Dzięki zmianom w konstrukcji sensor umożliwia precyzyjne śledzenie ruchu do 200 cali na sekundę i przy przyspieszeniu 50 G.
Wszystko - tradycyjnie w przypadku Deathaddera - działa jak należy, możliwości konfiguracji jest multum i w tym tkwi siła myszki.
Razer DeathAdder Chroma to ergonomiczny kształt znany z poprzednich edycji. Nowy sensor optyczny o czułości aż 10 000 DPI reaguje na podniesienie myszki nawet o 1 mm, bez względu na rodzaj powierzchni.
Klawiatura BlackWidow Ultimate Chroma
Historia klawiatur z mechanicznymi przełącznikami jest tak stara jak pecety. Przez wielu kochane za długowieczność i klikanie, przez innych za to klikanie nienawidzone. Główny problem stanowi jednak cena, znacznie wyższa niż typowych modeli korzystających z mat silikonowych.
Pierwszy model gamingowy - BlackWidow - pojawił się cztery lata temu. Najnowsza jego wersja wygląda podobnie, bo zmiany zaszły we wnętrzu. To na razie jedyny model korzystający z mikroprzełączników opracowanych z myślą o graczach, zresztą przez Razera. Różnica to wyższa precyzja wykonania, dzięki czemu są przyjemniejsze w użytkowaniu, a także trwalsze. Zmiany w budowie sprawiają też, że szybciej reagują na nacisk, zwłaszcza przy multi-tapach.
Jeśli chcesz kupić klawiaturę, która genialnie klika, pozwala na swobodne przypisanie makr, może świecić, a do tego wytrzyma zalanie i tyle lat używania, że dasz ją w spadku dzieciom, polecam. Lepszej moim zdaniem nie ma, oczywiście pod warunkiem, że przemilczymy cenę - ale ten pułap to w przypadku modeli mechanicznych niestety standard.
Słuchawki Kraken 7.1 Chroma
Razer Kraken 7.1 oferuje zaawansowaną technologię wirtualnego dźwięku przestrzennego, zdolnego do odtwarzania dźwięków praktycznie bez opóźnień. Napędzany oprogramowaniem konfiguracyjnym Razer Synapse 2.0, headset Razer Kraken 7.1 oferuje zaawansowaną personalizację ustawień, pozwalając graczom na pozycjonowanie każdego kanału dźwięku przestrzennego, pobicie poziomu basów, a nawet na regulację natężenia przychodzących połączeń głosowych.
Wielokierunkowym mikrofonem zainstalowanym w Razer Kraken 7.1 kieruje specjalnie zoptymalizowany algorytm. Mikrofon można wyciszyć za pomocą zamontowanego przycisku, a o jego aktywności informuje wbudowana dioda LED. Możliwość wysuwania i chowania mikrofonu w lewej słuchawce zapewnia urządzeniu smukły wygląd, a przy tym chroni mikrofon podczas transportu i przechowywania.
Razer Chroma...
...to zestaw sprawdzonych urządzeń gamingowych od Razera, które zdążyły się już zadomowić na rynku, a teraz dodatkowo posiadają efekciarskie możliwości podświetlenia nie tylko przez użytkowników, ale także przez deweloperów, którzy dzięki SDK mogą dostosowywać kolory w sprzętach Razera bezpośrednio pod swoje produkty. Gdzie tkwi kruczek? Urządzenia do najtańszych nie należą (mysz - ok. 250 zł, klawiatura - ok. 600 zł, słuchawki - ok. 370 zł) i żeby mieć ich komplet, trzeba się sporo wykosztować.
(materiały źródłowe / Interia / CD-Action)