Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

PS5 bez wsparcia dla wewnętrznych dysków SSD na starcie

​Gry zabierające ogromne ilości przestrzenii dyskowej, których rozmiar osiąga dużo ponad 100 GB, to w ostatnim czasie nic nadzwyczajnego. To już na starcie może stanowić spore wyzwanie dla PS5.

Nie dosyć, że next-gen Sony posiada zdecydowanie mniej pojemny dysk SSD (825 GB) od swojego konkurenta, czyli Xboxa Series X (ten oferuje 1 TB nośnik), to jeszcze trzeba pamiętać, że dla użytkownika pozostaje znacznie mniej, gdyż sporą część zajmuje system i preinstalowane aplikacje. W przypadku PlayStation 5 otrzymujemy więc do użytku jedynie 664 GB.

Reklama

Zapewne wiele osób liczyło na to, że już na samym starcie rozszerzą pamięć wewnętrzną konsoli, instalując w mniej dodatkowy dysk SSD, co może nie jest najtańszą opcją, ale stanowi najlepsze rozwiązanie pod względem wydajności. Okazuje się jednak, że nic z tego, ponieważ przedstawiciel Sony potwierdził, że opcja PS5 wspierania dodatkowych dysków SSD nie będzie dostępna na premierę. Co prawda, wciąż będziemy mogli takowy zainstalować w stosownym slocie, ale ten jednak będzie software’owo wyłączony dopóki Sony nie dokona certyfikacji nośników dostępnych na rynku.

Tym samym opcja ta zostanie odblokowana dopiero w przyszłej aktualizacji, co dla wielu osób będzie sporym rozczarowaniem. Trudno uznać to jednak za kompletną niespodziankę, gdyż na początku roku, podczas prezentacji technicznej, Mark Cerny wspominał, że wciąż testują tę funkcję oraz przeprowadzają benchmarki i zapewne nie uda im się zdążyć na premierę.  

Na szczęście wciąż pozostaje opcja podłączenia zewnętrznego dysku (w tym SSD), choć jego wydajność nie będzie tak dobra jak w przypadku gniazda M.2 PCIe. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać odblokowania stosownej funkcji.  

Daniel Górecki - ITHardware.pl

Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje