PS VR2 - test. Czy Sony wprowadza rewolucję w graniu VR? Przekonaj się

​Technologia VR (Virtual Reality) od dawna fascynuje ludzkość, a od kilku lat na naszych oczach marzenie przebywania w wirtualnej rzeczywistości jest skutecznie realizowane przez różne firmy. Swoje wyobrażenie o nim ma także Sony, twórca masy różnego rodzaju produktów, w tym konsoli do gier spod znaku PlayStation.

PlayStation VR - jak to się stało?

Sony w swojej historii miało kilka sporadycznych przygód z VR, jednak dopiero potencjał konsoli PlayStation 4 pozwolił na dobre zaznajomić się z tematem. Efektem prac inżynierów japońskiego giganta był w 2016 roku zestaw PlayStation VR (wcześniej znany jako Project Morpheus). Specjalne gogle podłączało się do konsoli i przy wykorzystaniu kamery PlayStation i kontrolerów można było zaznać namiastki wirtualnej rzeczywistości.

Urządzenie zostało ciepło przyjęte na rynku, jednak brak mocnych tytułów i poniekąd niewykorzystany potencjał sprawiły, że PS VR pierwszej generacji był bardziej ciekawostką dla posiadaczy PS4 niż obowiązkowym gadżetem, o którym każdy by marzył.

Reklama

Dopiero obecność na rynku konsoli PlayStation 5 z jej możliwościami technicznymi sprawiły, że projektanci Sony odważniej weszli w temat wirtualnej rzeczywistości i w efekcie 22 lutego 2023 roku na rynku pojawiło się PlayStation VR2. I od razu trzeba przyznać, że twórcy dobrze odrobili lekcje. Postawili na sprawdzony pomysł, dorzucili do tego kilka bardzo ciekawych rozwiązań, zaimplementowali znane z kontrolerów do PS5 technologie i dzięki temu posiadacze najnowszej konsoli Sony mogą doświadczyć świetnych wrażeń VR. Ale po kolei...

PS VR 2, czyli lepiej, więcej i efektowniej

PS VR2 bazuje na sprawdzonej konstrukcji pierwszej wersji urządzenia. Podstawą całości są gogle stworzone w oparciu o znane ze wcześniejszego modelu mechanizmy. Bardzo podobna budowa i sposób umieszczania ich na głowie to były sprawdzone pomysły i po raz kolejny zdają egzamin. Jednak za pomocą kilku udogodnień inżynierowie Sony sprawili, że sprzęt stał się jeszcze doskonalszy.

Po pierwsze - w przypadku PS VR2 nie mamy efektu "kablozy", całość łączymy z PS5 wyłącznie jednym przewodem. Sama konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta i zajmuje dosłownie kilka minut.

Po drugie - same gogle to już wyższa szkoła jazdy. Bazują na ekranach OLED o rozdzielczości 2000 x 2040 pikseli na oko, z regulowanym rozstawem, 110-stopniowym polem widzenia i odświeżaniem 90 i 120 Hz. Dodatkowo sprzęt posiada wbudowany silniczek odpowiadający za efekt wibracji, sześcioosiowy czujnik, czujnik zbliżeniowy na podczerwień i cztery kamery śledzące ruch głowy i dwie kamery śledzące ruch oczy (mega fajna rzecz - oczami da się nawet sterować podczas zabawy).

Gogle posiadają też bardzo fajną funkcję - za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie przełączyć tryb widzenia z wirtualnej rozgrywki na to, co dzieje się w rzeczywistości wokół nas. Nie trzeba dodawać, jak przydatna jest to rzecz i jak w prosty sposób można ocenić swoje położenie chociażby względem telewizora, co może niejednokrotnie uratować nas przez szkodami materialnymi związanymi z wymachiwaniem kontrolerami.

Jest jeszcze jedna rzecz, która ucieszy wiele osób - gogle pozwalają bezproblemowo i komfortowo grać w klasycznych okularach. Nie trzeba kombinować z ubieraniem soczewek - to duży plus PS VR2.

Po trzecie - w końcu zestaw VR od Sony posiada wysokiej jakości kontrolery. PlayStation VR Sense posiadają szereg opcji, które znamy z kontrolerów Dual Sense, jak np. adaptacyjne efekty "Trigger", wykrywanie za pomocą specjalnych sensorów dotyku palcem czy haptyczne wibracje. Wysoka jakość bardzo przypominająca wykonanie klasycznych padów to duża zaleta tego zestawu.

Po czwarte - do zestawu dołączone są słuchawki douszne. Dorzucono do nich wymienne nakładki. Słuchawki zdają poprawnie egzamin, a po skończonej rozgrywce można je schować w specjalnych otworach na obudowie headsetu. Jednak osoby, które potrzebują silniejszych i lepszej jakości wrażeń audio podczas gry, powinny się zastanowić nad zakupem dobrych słuchawek nausznych do konsoli PlayStation 5. W przypadku ich zastosowania immersyjność i potęga wrażeń płynących z przebywania w wirtualnych światach będzie jeszcze większa.

PS VR2 - dane techniczne:

Dane techniczne gogli PS VR2:

  • Technologia wyświetlania - OLED
  • Rozdzielczość paneli - 2000 x 2040 na oko
  • Częstotliwość odświeżania paneli - 90Hz, 120Hz
  • Odległość pomiędzy soczewkami - Regulowana
  • Pole widzenia - około 110 stopni
  • Czujniki - Czujnik ruchu: Sześcioosiowy system czujnika ruchu (trzyosiowy żyroskop, trzyosiowy akcelerometr); Czujnik połączenia: Czujnik zbliżeniowy IR
  • Kamery - 4 wbudowane kamery do śledzenia gogli i kontrolera; Kamera IR do śledzenie każdego oka osobno
  • Reakcje - Wibracje gogli
  • Komunikacja z PS5 - USB Type-C
  • Dźwięk - Wejście: Wbudowany mikrofon; Wyjście: Jack słuchawek stereo

Dane techniczne kontrolerów PS VR2:

  • Prawy: Przycisk PS, przycisk Options, przyciski akcji (kółko/krzyżyk), przycisk R1, przycisk R2, prawy drążek/przycisk R3
  • Lewy: Przycisk PS, przycisk tworzenia, przyciski akcji (trójkąt/kwadrat), przycisk L1, przycisk L2, lewy drążek/przycisk L3
  • Czujniki/śledzenie - Czujnik ruchu: Sześcioosiowy system czujnika ruchu (trzyosiowy żyroskop + trzyosiowy akcelerometr); Czujnik pojemnościowy: Wykrywanie dotyku palcem; LED IR: Śledzenie pozycji
  • Reakcje - Efekt "Trigger" (na przycisku R2/L2), efekty dotykowe (pojedynczy mechanizm na jednostkę)
  • Port - USB Type-C
  • Komunikacja - Bluetooth wer. 5.1  
  • Akumulator - Typ: Wbudowany akumulator litowo-jonowy

PS VR2 - jak wypada w testach?

Po szybkiej konfiguracji urządzenia można od razu wskoczyć w jeden z wirtualnych światów przygotowanych z okazji premiery PS VR2. Aktualnie lista liczy kilkadziesiąt pozycji i sukcesywnie ma być rozbudowywana o nowe tytuły.

Pierwsze wrażenia z gry na PS VR2 są piorunujące. Skok jakościowy w porównaniu do poprzedniego modelu jest ogromny. Przykładowo w Horizon Call of the Mountain ogrom świata i detali po prostu poraża - realizm jest tak wysokiej jakości, że szaleje błędnik, włączają się przypadłości typu lęk wysokości itd. Naprawdę czuć, że się jest w innym świecie. Graficznie przeskok też jest ogromny - rozdzielczość 2000x2040 pikseli robi dobrą robotę. Już kilka pierwszych startowych tytułów na tę platformę pozwala dostrzec duży potencjał w niej drzemiący - mamy nadzieję, że deweloperzy sprostają zadaniu i będą tworzyć ciekawe propozycje na PS VR2.

Gry na PS VR2

Przy okazji testów PS VR2 mieliśmy dostęp do kilku ciekawych tytułów i ta lista może przydać wam się na początek. Oto gry, które warto wypróbować, będąc w posiadaniu tego zestawu.

Horizon Call of the Mountain

Flagowa produkcja pokazująca potencjał i moc PS VR2. Na razie najlepsza dostępna na tę platformę. Umieszczona w uniwersum serii Horizon pozwala na eksplorację, walkę, wspinaczkę i przeżywanie przygód w klimatach znanych z przygód słynnej Aloy.

Kayak VR: Mirage

Świetna produkcja z banalnie prostą rozgrywką. Pływamy w niej kajakiem po różnych zakątkach świata - brzmi to niby trywialnie, jednak widoki, jakie przy okazji możemy podziwiać, potrafią zaprzeć dech w piersi.

Jurassic World Aftermath Collection

Gra przygodowa z akcją umieszczoną na Isla Nubar. Obowiązkowa pozycja dla miłośników filmów z "Jurassic" w tytule i wszystkich fanów dinozaurów.

Moss, Moss: Book 2

Pierwsza i druga część popularnej gry logicznej z nawiązaniem do kultowych plaftormówek 3D. Do tego dochodzą jeszcze elementy zręcznościowej walki - bardzo ciekawa opcja przede wszystkim dla młodszych użytkowników.

Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge - Enhanced Edition

Przygodowa gra akcji w świecie Gwiezdnych Wojen. Wcielamy się w niej w postać droida i eksplorujemy tajemniczą placówkę Blackspire Outpost.Bardzo często strzelamy do wrogów ze swoich śmiercionośnych blasterów.

Altair Breaker

Gra akcji, w której dowiemy się, jak ważna jest broń biała. Z pewnością spodoba się fanom mangi i anime ze względu na oprawę graficzną w takich właśnie klimatach.

After the Fall Complete Edition VR

Postapokaliptyczne Los Angeles przeraża swoją wizją. Znajdziecie tu masę przeciwników do pokonania, stworzycie własny styl walki, poznacie wiele śmiercionośnych broni. W skrócie - akcja, akcja, akcja.

Townsmen VR

Bardzo ciekawa propozycja na VR. Wcielamy się w niej w stworzyciela i zarządcę. Zaczynamy od małej osady i kilku budynków, by z czasem rozwinąć swoją małą społeczność, stworzyć armię i stać się światową potęgą.

Thumper

Gra rytmiczna o zawrotnym tempie. Wcielamy się w niej w postać żuka, który musi zmierzyć się z... wielką głową z przyszłości. Fabuła nie rzuca na kolana, ale za to ogrom akcji w rytm szalonych dźwięków już tak.

PS VR2 - warto kupić?

Podsumowując, PS VR2 to świetne urządzenie przeznaczone dla posiadaczy konsoli PlayStation 5. To też ogromny skok jakościowy w porównaniu do pierwszej wersji PlayStation VR. Sporo nowości technologicznych, kilka ciekawych rozwiązań i masa frajdy, jaką niosą ze sobą gry na tę platformę, skradną serca milionów graczy. Wrażenia z przebywania w wirtualnej rzeczywistości są jak najbardziej autentyczne i w przypadku posiadaczy konsol jedyne w swoim rodzaju - PS VR2 nie ma w zasadzie żadnej konkurencji w tym zakresie. Zestaw ma tak naprawdę jedną większa wadę - jest nią jego cena. Za PS VR2 trzeba zapłacić minimum 3 tys. zł, do tego dochodzą jeszcze koszty gier VR. Dla wielu graczy będzie to bariera nie do przejścia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy