Polecane dyski SSD – na który model się zdecydować?
Zakup dysku SSD jest dziś praktycznie wymogiem, jeśli mamy na myśli nowoczesny komputer, nie tylko do gier. Tylko jaki kupić? Na co zwracać uwagę? Przekonaj się sam!
Producenci często prześcigają się w specyfikacji, oferując w tej samej cenie więcej niż konkurencja, ale znalezienie takiej perełki wśród setek produktów często graniczy z cudem. Wszak bardzo mała liczba ludzi ma możliwość przetestowania wielu produktów w odpowiednio kontrolowanych warunkach, a następnie wyciągnięcia wniosków z zebranych wcześniej danych. Jeśli należysz do tych, którzy chcą po prostu kupić do nowej maszyny jak najlepszy, a zarazem opłacalny sprzęt, zapoznaj się z testami dysków SSD na portalu ITHardware.pl. Tymczasem przejdźmy do sedna dzisiejszego artykułu. A więc jakie dyski SSD polecamy? Zapraszamy do lektury.
Jak wybrać dysk SSD? Na co zwracać uwagę?
Decyzja o zakupie dysku SSD jest filarem późniejszych rozważań. Najważniejsza jest kwestia kompatybilności. Musisz na początku ustalić na jaki dysk może pozwolić sobie Twoja płyta główna. Nowoczesne podzespoły oferują wsparcie dla szybkich SSD na interfejsie PCIe 3.0 lub 4.0 NVMe. Starsze natomiast nadal operują na standardzie SATA 6 Gbps. Różnica między wszystkimi trzema jest ogromna. Dziś skupimy się tylko na pierwszej grupie, czyli dyskach, które docelowo mają znaleźć się w nowo zakupionym komputerze. Podzieliliśmy je na trzy kategorie - budżetowe SSD PCIe 3.0, wydajne SSD PCIe 3.0 oraz najlepsze z możliwych, na interfejsie PCIe 4.0.
Jeśli rozwiązałeś problem kompatybilności, przejdźmy do konkretów, a więc osiągów. Najlepiej jest wybrać SSD, który wyposażony został w odpowiedniej jakości kontroler, kości pamięci oraz DRAM cache i bufor SLC, pomagających w mapowaniu i osiąganiu wyższych prędkości odczytu i zapisu. Nad tym jednak wcale nie musisz się zastanawiać, bo powinny Cię interesować tylko i wyłącznie finalne wartości wyciągnięte z testów oraz cena. Te tańsze dyski SSD po prostu takich rzeczy nie mają wbudowanych. Warto także spojrzeć na wartość TBW, czyli trwałości dysku SSD oraz jego okres gwarancyjny.
Tani dysk SSD PCIe 3.0 - jaki kupić?
Słowo tani nie zawsze oznacza opłacalny. Z reguły powinieneś szerokim łukiem omijać najtańsze propozycje w sklepach, bo tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie posiadają one odpowiedniej jakości komponentów. Granica opłacalności to często kwestia dopłaty zaledwie kilkunastu złotych, a wtedy otrzymasz sprzęt naprawdę godny polecenia. Takim dyskiem może być na przykład WD Blue SN550 (v.1), pracujący na interfejsie PCIe 3.0 NVME. W naszym wielkim teście budżetowych dysków SSD PCIe 3.0 wypadł najlepiej, zaraz obok drugiego przez nas gorąco polecanego - Patriota P300. Ten pierwszy w konfiguracji 1 TB, w teorii, osiąga prędkości na poziomie 2400 MB/s odczytu oraz 1950 MB/s zapisu przy zachowaniu ponad 400 000 IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę). Dysk wyposażono w kości TLC, a współczynnik TBW ustalono na 600 TB.
Wydajny dysk SSD na PCIe 3.0 - polecane modele
W przypadku nieco droższych, a zarazem wydajniejszych SSD, różnie między poszczególnymi modelami się zacieśniają. Jeden wypada lepiej od drugiego w danym teście, żeby później zostać pokonany w innym. W taki sposób ciężko jednoznacznie stwierdzić, który dysk SSD sprawuje się najlepiej, szczególnie biorąc pod uwagę także cenę. Jednym z takich jest Samsung 970 EVO Plus. Ten nośnik wyróżnia się świetną specyfikacją ogólną oraz wydajnością w realnych zastosowaniach. Kolejnymi mogą być nieco tańszy WD SN750 oraz niedrogi, porównując do innych w tej półce wydajnościowej, Kingston KC2500. Każdy z wymienionych dysków posiada zarówno wady, jak i zalety i to właśnie cena powinna determinować na jaki sprzęt ostatecznie się zdecydujesz. Jeśli wymagasz od niego, by był po prostu najlepszy w tej klasie, polecamy skierować wzrok właśnie na Samsunga 970 EVO Plus lub WD SN750. Jeśli jednak chcesz oszczędzić nieco więcej gotówki, by później budżet ten przekazać na bardziej potrzebne Ci podzespoły w nowym komputerze, warto zainteresować się Kingstonem KC2500.
Topowa wydajność za topowe pieniądze, czyli polecane dyski SSD na PCIe 4.0
Tu dochodzimy w końcu do przewijającej się przez cały artykuł kompatybilności z posiadanym przez Ciebie sprzętem. Wsparcie dla PCIe 4.0 oferują tylko nieliczne, drogie płyty główne (chipset X570 lub B550), a jeśli nie masz w planach zakupu tak technologicznie zaawansowanych komponentów, wróć do dysków na interfejsie PCIe 3.0. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ podłączając SSD PCIe 4.0 do płyty głównej wspierającej wyłącznie PCIe 3.0, osiągi dysku będą mniejsze niż w przypadku sparowania go z odpowiednią płytą główną. Czyli wydasz pieniądze na szybki SSD, który nie będzie potrafił rozwinąć skrzydeł. Wracając jednak do tematu, tutaj wybór był oczywisty. Wśród wszystkich testowanych przez nas dysków, na prowadzenie wyszedł zarówno Samsung 980 Pro, jak i jego bezpośredni konkurent WD Black SN850. Ten drugi wypadł nieco lepiej, choć jest także o kilkanaście procent droższy. Kupując jeden z nich, nie popełnisz błędu - oba są przez nas gorąco polecane do wysokowydajnych komputerów stacjonarnych.
Obydwa opisywane dyski pochwalić się mogą bardzo mocną, jeśli nie najlepszą na rynku specyfikacją. Duży bufor SLC, pamięć podręczna DRAM, kości pamięci TLC oraz odpowiednio dopasowany kontroler zadbają o to, by dysk osiągał zawrotne prędkości odczytu i zapisu na poziomie powyżej 5000 MB/s zachowując przy tym ponad 1 000 000 IOPS (najniższą wartością jest 700 000 IOPS przy zapisie 4K dla WD SN850). Wszystkie testy przeprowadzane były na dyskach SSD o pojemności 1 TB, a oba polecane mogą się pochwalić współczynnikiem TBW na poziomie 600 TB.
Podsumowanie - dla każdego coś dobrego
Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że w każdej półce wydajnościowej i cenowej, znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie masz w planach zakupu najwydajniejszych podzespołów na rynku i chcesz, by Twój komputer działał szybko i bezproblemowo, zainteresuj się dyskami SSD na interfejsie PCIe 3.0. Jeśli natomiast potrzebujesz najwyższej wydajności, jaką oferują podzespoły skierowane na rynek konsumencki, powinieneś zwrócić wzrok na dyski SSD PCIe 4.0. W przyszłości wrócimy jeszcze do tematu i na tapet weźmiemy całkiem nowe, tylko czekające na odpowiednie testy komponenty. Do tego czasu już wiesz na co warto wydać pieniądze i poznałeś szczegóły dotyczące polecanego przez nas sprzętu.
Jeśli należysz do tych, którzy chcą po prostu kupić do nowej maszyny jak najlepszy, a zarazem opłacalny sprzęt, zapoznaj się z testami dysków SSD na portalu ITHardware.pl. Tymczasem przejdźmy do sedna dzisiejszego artykułu. A więc jakie dyski SSD polecamy? Zapraszamy do lektury.Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.