PNY XLR8 Gaming CS3030 - test dysku SSD

Jak wiadomo, dysk SSD potrafi odmienić nie tylko codzienną pracę z komputerem, ale również zabawę w grach wideo.

Wiedzą o tym producenci sprzętu komputerowego, którzy coraz częściej wypuszczają na rynek rozwiązania dedykowane graczom. W tym także dyski, takie jak PNY XLR8 Gaming CS3030, który trafił ostatnio do naszej redakcji. Zapakowany w elegancki, czarno-czerwony karton z plastikowym etui w środku, okazał się niewielki i lekki. Jego rozmiar to 80x22x4 mm, a waga - raptem 6,6 grama.

W nasze ręce trafił PNY CS3030 w wariancie 500 GB, oferującym prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie 3500 MB/s, a zapisu - 1050 MB/s. Jeśli nie potrzebujesz aż tak dużej pojemności, masz jeszcze do wyboru wersję 250 GB. A jeżeli jesteś bardziej wymagający, czekają na ciebie także 1000 GB i 2000 GB. Każdy wariant został opatrzony pięcioletnią gwarancją. Każdy wykorzystuje interfejs PCIe 3.0 x4 oraz protokół NVMe w wersji 1.3. Producent wyposażył je także w technologie TRIM oraz S.M.A.R.T. (funkcja monitorowania, analizy i raportowania kondycji dysku).

Reklama

PNY XLR8 Gaming CS3030 początkowo przetestowaliśmy w sytuacjach związanych z codziennym użytkowaniem. Okazało się, że już samo uruchamianie systemu przyspieszyło w stosunku do dysku, którego używaliśmy wcześniej (także SSD z protokołem NVMe). Także kopiowanie plików odbywało się błyskawicznie, podobnie jak instalowanie i włączanie oprogramowania. Jednak przede wszystkim liczyliśmy na szybkie loadingi w grach i... nie zawiedliśmy się. To, do czego omawiany dysk jest przeznaczony, wypada świetnie. Niemal niezależnie od tego, z jakiego dysku korzystacie obecnie, po przesiadce na PNY XLR8 Gaming CS3030 powinniście poczuć różnicę. Produkt okazuje się wydajniejszy od większości konkurentów na rynku.

Oczywiście należy uważać na to, aby nie zapełnić dysku w więcej niż 80%, jeśli zależy nam na utrzymaniu jak najwyższej wydajności. Po zapełnieniu dostępnej przestrzeni PNY XLR8 Gaming CS3030 zaczyna pracować wyraźnie wolniej, ale nie jest to nic, czego byśmy się nie spodziewali po SSD-ku. Dlatego też jeśli uważacie, że 500 GB to dla was pojemność "na styk", lepiej rozważcie zakup wariantu 1000 GB.

PNY XLR8 Gaming CS3030 wypada dobrze na tle konkurencji także, jeśli porówna się ceny. Obecnie za PNY XLR8 Gaming CS3030 w wariancie 500 GB trzeba zapłacić około 330 złotych (0,66 zł za gigabajt), a za wersję 1000 GB  - około 600 złotych (0,60 zł za gigabajt). To bardzo uczciwa propozycja, szczególnie, że producent zapewnia wspomnianą 5-letnią gwarancję. Jeśli więc szukacie szybkiego dysku do wykorzystania w grach - ale nie tylko - zdecydowanie powinniście rozważyć tę propozycję.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PNY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy