Reklama

PlayStation 5 - pierwsza gra uruchomiona w natywnym 8K

​Gracze narzekają, że w wielu grach na next-genach wciąż muszą zadowolić się rozdzielczościami poniżej 4K, tymczasem na PlayStation 5 trafiła już produkcja renderowana natywnie w... 8K.

Jak pewnie się domyślacie, nie chodzi o żadną zaawansowaną technicznie grę. Produkcji o najbardziej spektakularnej szacie graficznej raczej nie uruchomimy w rozdzielczości 8K na tej generacji konsol. Poza tym na tę chwilę mało kto dysponuje telewizorem będącym w stanie nie tylko wyświetlić obraz w 4320p, ale także na tyle dużym, aby oglądający mógł docenić takie bogactwo szczegółów. Dlatego informację o pierwszej grze w 8K na PlayStation 5 należy raczej potraktować w kategorii ciekawostki. A o jakim tytule, tak w ogóle mowa?

Reklama

Chodzi o The Touryst, niezależną grę opracowaną przez studio Shin'en Multimedia. Ta eksploracyjna przygodówka powstała pierwotnie na Switcha (2019), później przeniesiono ją na PC oraz Xbox One (2020), a od 9 września możemy odpalić ją także na PlayStation 4 i na PlayStation 5. Na tej drugiej teoretycznie zobaczymy ją właśnie w 8K. A dlaczego tylko teoretycznie?

Choć na opakowaniu PlayStation 5 widzimy oznaczenie 8K, świadczące o tym, że sama konsola jest w stanie wysłać obraz w takiej rozdzielczości dalej, to jednak nie sposób zobaczyć go na ekranie z powodu zainstalowanego w konsoli wejścia HDMI 2.1. Co więc daje nam rozdzielczość 4320p w The Touryst? Autorzy zapewniają, że pomimo ograniczeń technicznych mogli zaoferować "nieskazitelną jakość obrazu". Powstaje pytanie, czy jeszcze bardziej nieskazitelną niż na Xbox Series X, na którym  gra działa w rozdzielczości 6K.

Gracze w większym stopniu powinni docenić liczbę klatek na sekundę. Ta - zarówno na PlayStation 5, jak i na Xbox Series X - wynosi 60 lub nawet 120, w zależności od wybranego trybu. A tak poza tym The Touryst to gra, która wciąga po uszy niezależnie od jakości obrazu, o czym najlepiej świadczy duży sukces, jaki odniosła na Switchu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy