Patriot Viper Steel RGB (3600 MHz) - test pamięci RAM
Obecnie pamięć RAM jest jednym z wielu komponentów, które dla sporej grupy osób nie są już tylko elementem zestawu, który zwyczajnie wkładamy do obudowy i który ma działać. Teraz istotny jest także szeroko pojęty aspekt wizualny, stąd producenci dosłownie prześcigają się we wprowadzaniu coraz to bardziej nietuzinkowych zestawów, z egzotycznymi kształtami radiatorów i naturalnie dawką wielobarwnych diod LED.
Jedną z niedawno wprowadzonych rodzin i jednocześnie bohaterką niniejszego testu jest Patriot Viper Steel RGB, która stawia nie tylko na efektowny wygląd, ale także atrakcyjny koszt zakupu. Przekonajmy się, jak spisze się wariant o pojemności 2x8 GB i taktowaniu 3600 MHz.
Na początek kilka słów na temat linii Viper Steel RGB, która jak się okazuje, wbrew nazwie nie ma zbyt wiele wspólnego z doskonale znaną Viper Steel bez dodatkowego dopisku. W skład tej ostatniej wchodzą oczywiście najlepsze zestawy w ofercie Patriota, z najlepszymi parametrami fabrycznymi, w tym o taktowaniu przynajmniej 4000 MHz, które oparte są o kości Samsung B-Die. Dla Viper Steel RGB nic takiego nie ma jednak miejsca i do wyboru mamy zestawy o łącznej pojemności od 8 GB do 64 GB, ale w temacie zegarów i opóźnień dostępne są ledwie dwa warianty - 3200 MHz CL 18 oraz właśnie 3600 MHz CL 20, czyli w obu wypadkach z luźnymi timingami. Jak takie podejście do parametrów fabrycznych wpłynie na wydajność oraz jakie możliwości OC ma do zaoferowania testowana pamięć, zobaczymy wkrótce.
Chłodzeniem kości zamontowanych na PCB zajmują się dwuczęściowe, anodowane na kolor czarny radiatory, które z jednej strony okraszone są złotym logo rodziny Viper Gaming, natomiast z drugiej producent umieścił naklejkę z danymi technicznymi (m.in. dokładne oznaczenie modelu, pojemność modułów, ich taktowanie oraz napięcie). Na szczycie znajduje się za to plastikowy element, który ma za zadanie rozpraszać światło emitowane przez diody LED RGB, zgrupowane w pięć stref, które można kontrolować niezależnie (zgodność z systemami kontroli podświetlenia firm ASRock, ASUS, GIGABYTE oraz MSI). I wreszcie przechodząc do użytych kości, program Thaiphoon Burner co prawda nie był w stanie ich jednoznacznie rozpoznać, ale zachowanie ewidentnie wskazuje na Hynixy CJR ("C-Die"), naturalnie jednostronne, tj. Single Rank. W SPD zaszyto poniższy profil XMP:
- DDR4-3600 CL 20-26-26-46 @ 1,35 V.
Zgodnie z oczekiwaniami, luźne opóźnienia na poziomie CL 20 mają pewien negatywny wpływ na uzyskiwaną wydajność. W efekcie, testowany zestaw Patriot Viper Steel RGB plasuje się zdecydowanie bliżej Viperów 4 w wariancie 3400 MHz CL 16 niż pozostałych pamięci o taktowaniu 3600 MHz oraz bardziej konwencjonalnych timingach. Koniec końców dzisiejszy bohater w ogólnym rozrachunku prezentuje się niemal identycznie jak wspomniane Vipery 4 o szybkości 3400 MHz, w zależności od konkretnego przypadku będąc albo minimalnie lepszym, albo odrobinę słabszym. Czas się zatem przekonać, na ile można ten stan rzeczy poprawić decydując się na ręczną korektę parametrów pracy.
Potencjał OC okazał się zaskakujący dobry, plasując testowane Patrioty Viper Steel RGB w ścisłej czołówce modułów na kościach Hynix CJR ("C-Die"), które mieliśmy okazję sprawdzić w boju. W efekcie nie ma żadnych problemów z osiągnięciem parametrów rzędu 3600 MHz CL 15 czy 4000 MHz CL 17, w zależności od tego, na jakiej platformie się je zainstaluje (procesory AMD naturalnie mają limitowane możliwości w zakresie pracy synchronicznej, stąd wartości powyżej 3733-3800 MHz będą miały zastosowanie w połączeniu z CPU Intela). Na przykładzie platformy AM4 oraz Ryzena 5 3600X, używanego do testów pamięci RAM, zaaplikowanie najbardziej optymalnych w tym wypadku parametrów 3733 MHz CL 16 zaowocowało wzrostem wydajności nawet o 14% (patrz Wiedźmin 3).
Patriot Viper Steel RGB to rodzina pamięci RAM, która ma kilka istotnych zalet. Zaczynając od ceny, testowany wariant 2x8 GB 3600 MHz CL 20 można nabyć już za około 420 zł, co czyni ten zestaw jednym z najtańszych z wielobarwnymi diodami LED i o tym taktowaniu. Na plus zapisały się także naprawdę niezłe możliwości podkręcania, zapewniające nawet 14% przyrostu wydajności, a także nienaganne funkcjonowanie podświetlenia, jeśli chodzi o synchronizację z płytą główną. Na minus za to wyjątkowo luźne opóźnienia, które sprawiają, że prosto po wyjęciu z pudełka osiągi są na poziomie pamięci o zegarze 3400 MHz i bardziej konwencjonalnych timingach niż typowych zestawów 3600 MHz. Reasumując, Vipery Steel RGB jako całokształt to produkt, który warto mieć na uwadze, tym bardziej, jeżeli jesteście zwolennikami podkręcania i będziecie w stanie skorygować parametry we własnym zakresie, choć oczywiście nie jest to pamięć idealna (wspomniane ustawienia fabryczne).
Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.