Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17 - test barwnej pamięci

​Wymagania odnośnie pamięci operacyjnej potrafią być przeróżne. Jedni poszukują tanich modułów, które wcale nie muszą być zabójczo szybkie, ale mają po prostu działać poprawnie, inni z kolei gotowi są wyłożyć większe pieniądze za zestawy oparte o najlepsze dostępne kości, nierzadko z dodatkowymi smaczkami wizualnymi w stylu wielobarwnych diod LED.

Główny bohater niniejszego testu, a więc Patriot Viper RGB w wersji 2x16 GB 3600 MHz CL 17, zdecydowanie należy do tej drugiej grupy, mając zapewnić ciekawy wygląd, jak i dobre osiągi oraz wysokie możliwości podkręcania. Sprawdźmy, czy właśnie tak jest w istocie.

Viper RGB to oczywiście rodzina pamięci RAM o najbardziej efektownej oprawie wizualnej w ofercie firmy Patriot, co zawdzięcza ciekawemu wyglądowi radiatorów oraz wielobarwnej iluminacji diodami LED RGB, która skutecznie rozświetli wnętrze Waszego peceta (rzecz jasna jeśli tego potrzebujecie, bo podświetlenie można wyłączyć). Do niedawna w jej ramach można było odnaleźć wyłącznie moduły o pojemnościach 4 GB oraz 8 GB, ale obecnie nie jest to już problemem, gdyż niedawno dołączyły do niej właśnie zestawy o łącznej pojemności 32 GB. Przy czym nie jest to po prostu kotlet Viper 4 Blackout czy Viper Steel z dodanymi diodami LED, gdyż wariant 3600 MHz CL 17 w ramach tej dwójki nie występuje (dostępna jest tylko wersja z opóźnieniami CL 18), zaś tutaj owszem, do tego na wysokiej klasy kościach Samsung B-Die, co zwiastuje doskonałe możliwości podkręcania.

Reklama

Budowa recenzowanych modułów RAM

Moduły reprezentujące serię Viper RGB wykorzystują dwuczęściowy aluminiowy radiator, anodowany na kolor czarny, przy czym dostępna jest także biała wersja kolorystyczna. Z obu stron mamy logo rodziny Viper Gaming i kilka prostych wzorów, a z jednej dodatkowo naklejkę z danymi technicznymi (oznaczenie modelu, pojemność, taktowanie oraz domyślne napięcie). Całkowita wysokość modułu to 45 mm i na szczycie znajdziemy także plastikowy element rozpraszający światło, pod którym znajdują się diody LED zgrupowane w pięć stref, które można kontrolować niezależnie programem Viper RGB Software. Wykorzystane kości to dwustronne Samsung B-Die, niezmiennie poszukiwane przez fanów overclockingu, a w SPD zaszyto następujący profil XMP: DDR4-3600 CL 17-19-19-39 @ 1,35 V.

Wydajność w grach

W testach rzeczywistych Patrioty Viper RGB dosłownie rozbiły bank, praktycznie nokautując wszystkie pozostałe zestawy o taktowaniu 3600 MHz. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, platforma AMD AM4 z procesorami Ryzen 3000 bardzo pozytywnie reaguje na dwustronne moduły o organizacji Dual Rank, które osiągają na niej dużo lepsze wyniki przy tym samym taktowaniu i opóźnieniach niż jednostronne Single Rank, czyli wszystkie 2x8 GB. Po drugie, fabryczne opóźnienia jak na pamięci o tej pojemności są tu całkiem niezłe, co oczywiście także pomaga od strony wydajności i efekt końcowy mamy taki, jak widać na poniższych wykresach.

Rezultaty podkręcania

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kości Samsung B-Die niezmiennie są tymi najbardziej poszukiwanymi przez miłośników podkręcania pamięci RAM i wyniki overclockingu testowanego zestawu Patriot Viper RGB doskonale pokazują, dlaczego tak się dzieje. Uzyskanie takich kombinacji taktowania oraz opóźnień na jakichkolwiek innych chipach jest po prostu niemożliwe, a ponadto należy podkreślić, że rezultaty są tym solidniejsze, że mówimy o pojemnych modułach dwustronnych. Jeżeli zaś chodzi o wydajność po ręcznym dostosowaniu ustawień, w dalszym ciągu jest ona najlepsza w stawce, przy czym przewaga nad jednostronnymi B-Die nie jest już tak duża jak wcześniej. Poza tym na platformie AMD należy pilnować limitu pracy synchronicznej, który potrafi być niższy niż dla Single Rank (przykładowo nasza sztuka Ryzen 5 3600X pozwala maksymalnie na 3666 MHz).

Podsumowanie

Pamięci Patriot Viper RGB w testowanym wariancie to zestaw wydajny przy ustawieniach fabrycznych, o wysokich możliwościach podkręcania, a także interesującym wyglądzie, za sprawą prostego i eleganckiego projektu radiatora oraz podświetlania diodami LED RGB z charakterystycznymi oczami w logo rodziny Viper Gaming. Przy czym musimy dodać, że na chwilę obecną nie są jeszcze dostępne w sklepach, ale jak tylko się pojawią, powinny kosztować około 899 zł. To z jednej strony zauważalnie więcej niż najtańsze zestawy o tej pojemności i taktowaniu, ale z drugiej kości Samsung B-Die to duży plus, który w pełni uzasadnia koszt zakupu (jak na te chipy kwota jest wręcz w zupełności przyzwoita). Jeżeli zatem szukacie modułów o efektownej sferze wizualnej i wysokiej wydajności oraz nieco większej pojemności niż typowo, to kto wie, może właśnie znaleźliście to, czego szukaliście.

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy