Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3600 MHz - test pamięci RAM

Pamięć RAM to jeden z tych komponentów, gdzie wymagania nabywców są mocno zróżnicowane. Jedni są skłonni zainwestować dodatkowe fundusze w wydajne, a często także i efektownie wyglądające moduły, inni zaś szukają zestawów możliwie tanich, które mają po prostu działać poprawnie.

Z myślą o tej drugiej grupie przygotowaliśmy dzisiejszy test, gdzie na tapet trafia pamięć RAM marki Patriot Viper Elite II o pojemności 2x8 GB i taktowaniu 3600 MHz. Przekonajmy się, czy jest to ciekawa propozycja dla oszczędnych.

Na początek poświęcając kilka słów ofercie Patriota, rodzina Viper Elite II to następczyni starszej linii Viper Elite, co w hierarchii firmy stawia ją na drugim miejscu od końca. Względem poprzedniczki zmieniony został wygląd radiatorów oraz zwiększono taktowania, które obejmują teraz następujące warianty: 2666 MHz, 3200 MHz, 3600 MHz i 4000 MHz. Z kolei pojemności pojedynczego modułu to 4 GB (tylko 2666 MHz), 8 GB, 16 GB oraz 32 GB (wyłącznie 3200 MHz i 3600 MHz) - wszystkie dostępne pojedynczo lub w parach, tj. w konfiguracji Dual Channel, tak jak w przypadku testowanego zestawu. Diod LED, jako że mamy do czynienia z linią stricte budżetową, naturalnie nie uświadczymy.

Reklama

Budowa recenzowanych modułów RAM

Moduły reprezentujące serię Viper Elite II charakteryzują się prostą konstrukcją. Chłodzeniem kości zajmują się dwuczęściowe, anodowane na kolor czarno-czerwony radiatory, które z obu stron okraszone są napisem Viper i logo rodziny Viper Gaming. Dodatkowo producent umieścił naklejkę z danymi technicznymi - oznaczeniem modelu, pojemnością, taktowaniem oraz domyślnym napięciem. Całkowita wysokość pojedynczego modułu to około 44 mm, zaś wykorzystane kości to jednostronne Hynix AFR (choć program Thaiphoon Burner nie był w stanie ich rozpoznać, ich zachowanie wskazuje na te właśnie chipy). W SPD zaszyto następujący profil XMP: DDR4-3600 CL 20-26-26-46 @ 1,35 V.

Wydajność w grach

Tak jak się tego można było spodziewać, rezultaty testów rzeczywistych są przeciętne. Z uwagi na bardzo luźne opóźnienia, Patriot Viper Elite II to jeden z najwolniejszych zestawów o taktowaniu 3600 MHz. Względem Viper 4 Blackout oraz Steel o tym samym zegarze, ale timingach CL 18, średnia strata to ok. 3%, natomiast w odniesieniu do Crucial Ballistix, tj. najwydajniejszych modułów 3600 MHz klasy względnie budżetowej, różnica to ok. 6%. Z jednej strony trudno więc nazwać to przepaścią, ale fakt pozostaje faktem i w sferze osiągów testowane pamięci niewątpliwie nie są mocnym zawodnikiem.

Rezultaty podkręcania

Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej, wykorzystane kości to Hynix AFR. Charakteryzują się one nieco gorszymi możliwościami podkręcania niż CJR czy DJR, ale w dalszym ciągu uzyskane wyniki można określić jako przyzwoite. Częstotliwość 3733 MHz, a więc wyższą niż fabryczna, udało się osiągnąć przy opóźnieniach CL 18-20-20-38, czyli również wyraźnie lepszych niż domyślne. Całościowo zapewniło to średni wzrost wydajności o około 9,8% (po dokładne wyniki odsyłamy do zalinkowanego pełnego testu), ergo jak najbardziej warto zadbać o optymalizację parametrów we własnym zakresie.

Podsumowanie

Reasumując, testowany zestaw Patriot Viper Elite II niewątpliwie nie wyróżnia się w temacie zarówno osiągów, jak i możliwości podkręcania - te pierwsze są przeciętne, a drugie typowe w tej półce cenowej. Niemniej nie oznacza to, że recenzowane pamięci są pozbawione zalet. Do plusów można zaliczyć przyjemny dla oka wygląd, dobrą jakość wykonania, gdzie niektórzy producenci w segmencie budżetowym, np. G.SKILL w serii Aegis, zamiast radiatorów stosują zwykłe folie, a także niską cenę. W chwili pisania tekstu był to bowiem najtańszy zestaw o pojemności 2x8 GB i taktowaniu 3600 MHz w polskich sklepach (ceny zaczynają się od ok. 330 zł). Zatem niewątpliwie możemy polecić Patriot Viper Elite II osobom szukającym jak najtańszych modułów, choć trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na agresywniejsze domyślne timinigi - jak pokazały wyniki podkręcania, zastosowane kości nie byłyby tu przeszkodą.

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji testu pamięci RAM Patriot Viper Elite II na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy