Patriot Viper 4 Blackout 2x32 GB DDR4-3600 CL 18 - test pojemnej pamięci

Chociaż obecnie najpopularniejsze zestawy pamięci operacyjnej, składające się z dwóch modułów o pojemności 8 GB każdy, są w zupełności wystarczające dla większości użytkowników domowych, to wciąż nie brakuje nabywców, którzy po prostu potrzebują większej pojemności RAM. Dlatego też poszczególni producenci nieustannie rozbudowują swój arsenał także pod kątem takich właśnie osób.

W dzisiejszym teście będziemy się bliżej przyglądać zestawowi firmy Patriot z rodziny Viper 4 Blackout, w wariancie 2x32 GB 3600 MHz CL 18, który zadebiutował stosunkowo niedawno, bo około dwa miesiące temu. Przekonajmy się, na co je stać.

Gwoli przypomnienia, bo pamięci z tej serii były już przez nas testowane, Viper 4 Blackout to linia marketingowo dedykowana procesorom AMD z rodziny Ryzen 3000, ale oczywiście będą równie dobrze współpracować także z innymi jednostkami centralnymi i podstawkami. Wracając zaś do niedawnego rozszerzenia rodziny, właśnie w czerwcu w ramach wspomnianej serii zadebiutowały moduły o pojemności 32 GB, oparte o kości Hynix CMR (C-die), będące wersją doskonale znanych CJR, tyle że o podwyższonej gęstości, co umożliwia budowanie takich właśnie zestawów pamięci RAM. Zasadniczo mniej więcej wiadomo więc, czego się po nich spodziewać, ale kto wie, może pojawią się jakieś niespodzianki, których nie sposób przewidzieć po oględzinach samej specyfikacji.

Reklama

Budowa recenzowanych modułów RAM

Moduły reprezentujące serię Viper 4 Blackout charakteryzują się prostą konstrukcją. Chłodzeniem kości zajmują się dwuczęściowe, anodowane na kolor czarny radiatory, które z jednej strony okraszone są szarym paskiem z napisem VIPER, natomiast z drugiej producent umieścił naklejkę z danymi technicznymi (oznaczenie modelu, pojemność, taktowanie oraz domyślne napięcie). Całkowita wysokość pojedynczego modułu to około 43 mm (dla samego radiatora analogiczna wartość to 37 mm). Wykorzystane kości to dwustronne Hynix CMR, znane również pod nazwą Hynix C-die, a ponadto w SPD zaszyto profil XMP: DDR4-3600 CL 18-20-20-40 @ 1,35 V.

Wydajność w grach

Wyniki w testach rzeczywistych okazały się nad wyraz interesujące, a to za sprawą bardzo dobrej dyspozycji recenzowanych modułów. Wykorzystana platforma AMD AM4 z procesorem Ryzen 5 3600X okazuje się bardzo dobrze reagować na pamięci dwustronne, a więc o organizacji Dual Rank, dzięki czemu Viper 4 Blackout, pomimo wcale nie najlepszych timingów w stawce, pokonuje wszystkie jednostronne zestawy o tym taktowaniu, tzn. takie o pojemności 2x8 GB. Dla osób, które chcą po prostu włożyć moduły do komputera, wczytać profil XMP i zapomnieć o dalszej optymalizacji, bez wątpienia jest to dobra wiadomość.

Rezultaty podkręcania

Zgodnie z oczekiwaniami, wyniki podkręcania dwustronnych Hynixów CMR okazały się w zupełności przyzwoite, aczkolwiek oczywiście nieco słabsze od jednostronnych, klasycznych CJR - zarówno, jeśli chodzi o maksymalny możliwy do uzyskania zegar (ograniczenie kontrolera w procesorze), jak i taktowania w ramach poszczególnych zestawów timingów. Niemniej właśnie tego należało się spodziewać po bardzo pojemnych modułach o organizacji Dual Rank, toteż rezultaty są jak najbardziej poprawne. Co ciekawe, po ręcznej optymalizacji parametrów pracy znika przewaga nad jednostronnymi CJR, doskonale widoczna prosto po wyjęciu z pudełka, ale i tak wariant dwustronny o zwiększonej gęstości dorównuje im w tym aspekcie, co ponownie należy zapisać na plus.

Podsumowanie

Reasumując, testowany zestaw Patriot Viper 4 Steel zapewnia naprawdę dobrą wydajność prosto po wyjęciu z pudełka i całkiem niezłe możliwości podkręcania, pozwalające zauważalnie podnieść osiągi, jeżeli ustawienia fabryczne są dla Was niewystarczające. Przy czym muszę zaznaczyć, że na platformie AM4 nie zalecam schodzić z CL poniżej 18, gdyż pojawiają się wtedy problemy z synchroniczną pracą przy stosunkowo niskich częstotliwościach rzędu ~3333 MHz. To oczywiście nie jest wada recenzowanych pamięci, tylko po prostu ograniczenie kontrolera w procesorze i na platformach Intela takich przygód nie będzie. Odnośnie ceny, to jeden z najtańszych zestawów o tej pojemności i taktowaniu, bowiem można je kupić już za nieco ponad 1200 zł, zatem jeżeli poszukujecie pojemnych modułów o stosunkowo wysokim zegarze, to zdecydowanie polecamy mieć je na uwadze.

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy