Patriot PXD - test wydajnego zewnętrznego dysku SSD w kompaktowej formie

​Chociaż wielu użytkowników wciąż kojarzy dyski zewnętrzne raczej z dużymi “twardzielami" zamkniętymi w specjalnych kieszeniach, to prawda jest taka, że w ostatnich latach wiele się temacie zmieniło.

A mowa o pojawieniu się zewnętrznych dysków SSD, które łączą w sobie zalety niewielkich pendrive’ów oraz wysokowydajnych dysków wewnętrznych, oferując przy okazji niespotykaną wcześniej wydajność z transferami dochodzącymi do 10 Gb/s. Jedną z takich konstrukcji jest model PXD M.2 PCIe Type-C External SSD, który zawitał do naszej redakcji na testy, więc mieliśmy okazję osobiście przekonać się, o co tyle zamieszania. To zewnętrzny dysk SSD w formacie M.2, dostępny w pojemnościach 512 GB, 1 TB (nasz model testowy) i 2 TB, który wyposażony jest w kontroler Phison E13T typu PCIe Gen3x4 i wspiera standard SuperSpeed USB, dzięki czemu możemy liczyć na wspomniane wyżej prędkości transferów.

Reklama

No dobrze, ale po co komu w ogóle taki dysk, skoro możemy korzystać z chmury, pendrive’ów czy wspomnianych wcześniej dysków wewnętrznych w obudowach, które są tańsze? Odpowiedzi jest kilka, po pierwsze, nie zawsze mamy połączenie z siecią, więc chmura odpada, a poza tym prędkości transferu i uniwersalność zastosowania pozostawiają tu wiele do życzenia. Po drugie, pendrive’y oferują zdecydowanie za małą pojemność dla niektórych zastosowań, a po trzecie wreszcie są użytkownicy, którym zależy na wygodnym niedużym formacie, dużej pojemności, szybkości i niezawodności - wystarczy tylko spojrzeć na konsolowych graczy, którzy niezmiennie cierpią z powodu niewystarczającej ilości pamięci na dane w swoich platformach. I to właśnie do nich Patriot puszcza oko tym dyskiem, zachwalając jego możliwości.

Budowa zewnętrzna i wewnętrzna

Zacznijmy od tego, że w opakowaniu oprócz samego dysku znajdziemy również dwa kable, USB typu C do USB typu A oraz USB typu C do USB typu C, więc producent zadbał o możliwość podłączenia SSD do wielu różnych urządzeń. Te co prawda mogłyby być nieco dłuższe, dzięki czemu wygodniej by się z nich korzystało, bo przy 30 cm bywa różnie, ale z drugiej strony chodziło również o mobilność, z którą metry kabla niewiele mają wspólnego.

Jeżeli zaś chodzi o sam dysk, to wygląda on jak nieco bardziej zabudowane SSD, czyli mamy do czynienia z niedużą smukłą konstrukcją o wymiarach 100 x 30 mm i wadze 35 gramów. Jej obudowa wykonana została zaś z aluminium, co nie tylko dobrze wygląda, ale i podnosi trwałość dysku, co w kontekście przenośnego magazynu danych ma duże znaczenie. Należy też odnotować obecność niebieskiej diody informacyjnej i przypomnieć, że jak każde urządzenie “plug&play" dysk nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania i od razu po podłączeniu jest gotowy do pracy. W środku jest z pewnością sporo ciekawiej, ale niestety Patriot bardzo oszczędnie dzieli się z nami tymi szczegółami. Wiemy jedynie o wspomnianym kontrolerze Phison E13T i 3-bitowych pamięciach 3D NAND typu TLC oraz braku pamięci podręcznej DRAM, więc do testów przystępujemy z dużą ciekawością.

Testy syntetyczne

Jak zawsze przy tej okazji przypominamy, że wyniki testów syntetycznych nie powinny być dla nas głównym wyznacznikiem jakości dysku, bo nie zawsze przekładają się na rzeczywiste użytkowanie, ale z drugiej dają choćby podstawowe pojęcie o możliwościach urządzenia. W przypadku dysku Patriota wyniki są zgodne z tym, co sugerowała podana przez producenta specyfikacji, czyli w przypadku sekwencyjnych zapisów/odczytów mamy do czynienia z wydajnością praktycznie dwukrotnie wyższą niż w dyskach SSD typu SATA, ale przy losowych transferach nie jest już tak różowo. Na plus zaliczyć trzeba jednak fakt, że producent nie minął się z deklarowanymi wartościami - odczyt sekwencyjny w CristalDiskMark wyniósł 1029 MB/s, a zapis 939 MB/s, a podobnie jest również w ATTO czy AS SSD.

Testy rzeczywiste

Na początek najbardziej podstawowa operacja na plikach, czyli kopiowanie. Tu jest w porządku, bo transfery w obrębie jednej partycji dysku mieszczą się w zakresie 250 - 586 MB/s, zależnie od wielkości paczki danych. Dysk znacznie lepiej radzi sobie z kopiowaniem mniejszej liczby plików, nawet dużych niż większej paczki plików. Jeśli zaś chodzi o wydajność w popularnych programach do archiwizacji danych oraz szybkości instalacji aplikacji, to niestety jest znacznie gorzej - wyniki można porównać z przeciętnymi modelami SSD SATA i jest to zdecydowanie najsłabsza strona testowanego dysku.

A co z multitaskingiem, czyli wykonywaniem wielu zadań jednocześnie, który jest chlebem powszednim użytkowników komputerów, bo przecież przez większość czasu właśnie tak korzystamy ze swoich urządzeń? Mówiąc krótko, jest bardzo przeciętnie, szczególnie jeśli jednymi z wykonywanych zadań jest rozpakowywanie pliku. Na koniec zostały jeszcze tylko gry, bo to właśnie do ich użytkowników Patriot kieruje swoje rozwiązanie. Tu skupiliśmy się na czasie instalacji oraz wczytywania gier i szybko stało się dla nas jasne, skąd takie targetowanie Patriota - w tych zastosowaniach PXD nie można nic zarzucić. Szybkość instalacji Football Manager 2015 pozytywnie nas zaskoczyła, chociaż w przypadku Project CARS nie było już tak rewelacyjnie, ale w tym drugim przypadku nie można za to nie odnotować rekordowych czasów wczytywania na poziomie zaledwie 9,5 sekundy.

Podsumowując, Patriot PXD M.2 PCIe Type-C External SSD nie jest produktem łatwym w ocenie, również ze względu na jego dość wysoką cenę oscylującą w granicach 800 PLN. Z pewnością nie jest to dysk dla każdego, bo większość użytkowników nie będzie widziała sensu płacenia takiej kwoty, kiedy ma tańsze alternatywy i trudno im się dziwić . Z drugiej jednak strony nie można nie wspomnieć o tym, że dla graczy to bardzo ciekawa propozycja, szczególnie tych, którym wolne miejsce na dane w konsoli już dawno się skończyło i szukają rozwiązania swojego problemu. Rozwiązanie patriota docenią z pewnością również osoby, które często przenoszą z miejsca na miejsce dużo danych - nie dość, że dostają wydajne rozwiązanie, to jeszcze bardzo kompaktowe i ubrane w stylową obudowę. My jesteśmy na tak!

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy