Nowy Steam Deck zapowiedziany! Znamy wszystkie nowości, jakie przyniesie

Popularna kieszonkowa konsola otrzyma nową wersję z potężnymi zmianami, a starsze modele będą dostępne w obniżonych cenach.

Valve ogłosiło, że wkrótce pojawi się odświeżona wersja konsoli Steam Deck, zawierająca przede wszystkim lepszy ekran, a także z wydłużonym życiem baterii, większą pojemnością dysku oraz innymi usprawnieniami. Steam Deck OLED nadal jest jednak nazywany "pierwszogeneracyjnym" w rodzinie Steam Decków, więc w dużej mierze bazuje na tych samych komponentach co model z ekranem LCD.

Jednak praktycznie każdy element nowej konsoli został w jakiś sposób poprawiony. Dostępny będzie w dwóch wariantach, różniących się pojemnością. Dostępna również będzie specjalna edycja limitowana. W sklepach nowa wersja zadebiutuje już niedługo, bo 16 listopada.

Reklama

Nowy ekran OLED HDR

Oczywiście najszerzej omawianą zmianą jest nowy ekran - HDR OLED. Tym samym Steam Deck będzie pierwszą konsolą na rynku wyposażoną w tego rodzaju wyświetlacz. Wiele gier na Steam już od dawna wspiera technologię HDR, więc nowa konsola bez problemu sobie z nimi poradzi. Ekran będzie też odrobinę większy niż w poprzednim modelu - o około 0,4 cala, a to za sprawą mniejszych ramek. Będzie miał też wyższą częstotliwość odświeżania - na poziomie 90Hz. Wersja z dyskiem o pojemności 1TB oraz Edycja Limitowana będą miały dodatkowo powłokę zapobiegającą odbłyskom.

Bardziej żywotna bateria

Nowy ekran ma nie tylko lepiej ukazywać gry, ale też pozwalać na większą oszczędność energii. Konsola będzie miała na pokładzie większą o 10Whr baterię oraz lepszy procesor AMD, co ma się przełożyć na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Nie wiemy jednak, o ile dokładnie wydłuży się czas pracy, jednak zapewne jak w przypadku poprzednika, tak i tutaj czas ten będzie w znacznym stopniu zależał od konkretnych gier.

Mobilność

Urządzenie ma być o 5% lżejsze niż model z ekranem LCD, jednak konkretna waga będzie zależała od konfiguracji. Valve twierdzi, że będzie to około 640 gramów - o blisko 30g mniej niż poprzednik. Wymiary zewnętrzne będą praktycznie takie same, z różnicą 1 milimetra wysokości, za sprawą przemodelowanych gałek analogowych. Wersja 1TB otrzyma nowe etui.

Ceny

Jak już wspomniałem, wersja OLED dostępna będzie w trzech wersjach - z dyskami 512GB i 1TB oraz w edycji limitowanej. Jednak ta ostatnia dostępna będzie jedynie w USA i Kanadzie. Ceny kształtują się następująco - wersja 512GB to wydatek rzędu 549 dolarów, 1TB to 649 dolarów, a edycja limitowana - 679 dolarów. Preordery można będzie składać od 16 listopada. 

Tymczasem obecnie dostępne na rynku urządzenia już można kupić w niższych cenach - w zależności od wersji jest to od około 50 do nawet 200 dolarów różnicy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Steam Deck | Valve Software
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy