Na całym świecie sprzedano już 1,3 mld kart graficznych

​Jaki jest najpopularniejszy komponent kupowany do komputera PC? Wielu odpowie, że karta graficzna, i będzie miało rację. Firma badawcza Jon Peddie Research oszacowała, że na całym świecie od 1981 roku sprzedano już 1,299 miliarda urządzeń wspomagających generowanie grafiki.

Jak wynika z opublikowanego raportu, szczytowy okres mamy jednak daleko za sobą. W 1999 roku dostawy były bowiem najwyższe. To zapewne nie przypadek, że akurat w tym roku debiutował GeForce 256, które reklamowano już nie jako "akcelerator", ale jako "pierwsze w historii GPU".

Pod koniec 2018 roku cały rynek kart graficznych był warty około 15 miliardów dolarów, z ogromnym naciskiem właśnie na Nvidię, która w trzecim kwartale obecnego roku kontrolowała 72,79 procent tego sprzętowego "tortu". Niemal cała reszta to AMD - na pewno przydałaby się więcej konkurencji.

Reklama

W przeszłości graczy na rynku było więcej, lecz w ramach konsolidacji AMD kupiło ATI, a Nvidia nabyła 3dfx, które to podmioty stały się podstawą do dalszego rozwoju technologii generowania grafiki. Teraz na rynku majaczy jeszcze Intel, który rozważa sprzedaż własnego GPU, Intel Xe.

Określenie "GPU", jako rozwinięcie "Graphics Processing Unit", powstało w 1994 roku za sprawą Sony, które w ten sposób reklamowało wyprodukowany przez Toshibę układ graficzny konsoli PlayStation. Określenie wróciło w 1999 roku właśnie za sprawą Nvidii oraz jej GeForce 256.

AMD chciało być niezależne i w 2002 roku Radeon 9700 miał być pierwszym "VPU", czyli "Visual Processing Unit". Dziś mało kto pamięta jednak o takim pomyśle. Absolutnym początkiem był jednak układ NEC µPD7220 z 1980 roku. O dedykowanych chipach do grafiki przypomniano sobie później.

W 1984 roku Hitachi wypuściło na rynek ARTC HD63484, który już wtedy był zdolny do wyświetlenia grafiki w rozdzielczości 4K (choć bez kolorów). Interesujące, jak historia zatoczyła koło - dzisiaj 4K jest jednym z najchętniej promowanych elementów grafiki w grach wideo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy