Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Minecraft RTX - rzut oka na ray-tracing oraz DLSS 2.0

​Jeżeli zrobilibyśmy wśród czytelników ankietę na temat tego, jaką nowość związaną z kartami GeForce RTX przynajmniej na papierze uznają za najciekawszą, to z pewnością znaczna część z Was wskazałaby śledzenie promieni. Na temat ray-tracingu i jego przydatności opinie oczywiście można mieć różne, ale nie wypada zaprzeczać, że od strony technicznej sprawa jest po prostu interesująca. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej grze Minecraft RTX, będącej kolejnym po Quake II klasycznym tytułem, w którym firma NVIDIA zaimplementowała wsparcie śledzenia promieni. Przekonajmy się, jak ray-tracing wypada zarówno od strony wizualnej, jak i wydajnościowej.

Jeśli chodzi o technikalia, śledzenie promieni odpowiada w grze Minecraft RTX za cały szereg efektów: globalne oświetlenie, odbicia na wodzie i powierzchniach refleksyjnych, cienie, efekty atmosferyczne, przezroczystość materiałów, a także rozpraszanie i załamanie światła. Ponadto mamy wsparcie DLSS w wersji 2.0, która to technika powinna pozwolić na solidne podbicie wydajności bez istotnego wpływu na oprawę wizualną, co rzecz jasna zostanie sprawdzone w praktyce. Tym razem wszelkie testy zostały wykonane na kartach graficznych marki KFA2 (dawna Galaxy) z rodziny EX (1-Click OC), łączącej dobrą jakość wykonania i solidny zestaw chłodzący z atrakcyjną ceną zakupu.

Reklama

Wydajność z aktywnym ray-tracingiem

Testy wydajności przeprowadziliśmy w świecie Imagination Island, tj. jednej z bardziej wymagających lokalizacji, a przynajmniej spośród map dostępnych do pobrania w sklepie Minecraft, gdyż oczywiście można również tworzyć swoje własne. Pomiary dodatkowo uwzględniają wpływ odległości rysowania, od której bardzo mocno zależy, co dokładnie zobaczymy na ekranie, oraz techniki DLSS, która pozwala podbić osiągi poprzez rendering w rozdzielczości niższej niż zadana i późniejsze przeskalowanie obrazu z wykorzystaniem rdzeni Tensor obecnych w każdym akceleratorze z rodziny GeForce RTX.

Dowiedz się więcej na temat: Minecraft

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje