Reklama

Karty Nvidia RTX sprzedają się poniżej oczekiwań

​Nvidia ostrzegła inwestorów, że krach na rynku kryptowalut oraz coraz gorsza koniunktura w Chinach sprawią, że prognozy na ostatni kwartał fiskalny firmy pozostaną w sferze marzeń. Sytuacja jest o tyle gorsza, że producent i tak zakładał słabe wyniki, a teraz okazuje się, że będą jeszcze gorsze.

Okazuje się więc, że rodzina kart RTX nie sprzedaje się najlepiej, co wynika w głównej mierze z problemów w Chinach, gdzie wojna celna ze Stanami Zjednoczonymi oraz inne czynniki spowodowały, że rozwój ekonomii znacznie zwolnił. Spadły też ceny kryptowalut.

Czwarty kwartał fiskalny dla Nvidii to okres październik - grudzień 2018 roku. Oficjalne dane poznamy 14 stycznia. Dotychczas firma spodziewała się przychodów na poziomie 2,7 miliarda dolarów, co zweryfikowano teraz do 2,2 miliarda, co stanowi spadek o całe 19 procent.

Najpoważniejszym czynnikiem po stronie biznesu dla konsumentów - jak podano w komunikacie - jest właśnie niższe od spodziewanego zainteresowanie nowymi kartami z rodziny RTX, wprowadzonymi na rynek we wrześniu ubiegłego roku za sprawą RTX 2080 oraz RTX 2080 Ti.

Reklama

"Te produkty dostarczają rewolucyjny skok w wydajności oraz innowacji za sprawą ray tracingu w czasie rzeczywistym i sztucznej inteligencji, ale klienci mogą opóźniać decyzję o zakupie w oczekiwaniu na niższe ceny oraz dalsze demonstracje zastosowania unikatowych technologii RTX w grach" - napisano w komunikacie.

To właśnie kluczowy problem: śledzenie promienie światła w czasie rzeczywistym oraz wygładzanie krawędzie w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji to na pewno intrygujące pomysły, ale - jak na razie - nie znalazły szerszego zainteresowania wśród deweloperów.

Dość powiedzieć, że obecnie tylko jeden tytuł - Battlefield 5 - stosuje ray tracing. Nadchodzą kolejne - jak choćby Metro Exodus - lecz nie da się ukryć, że tempo wprowadzania jest dość powolne. Wydaje się, że niefortunnie wybrano okres debiutu na przełomie roku, gdy gier ukazuje się niewiele.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy