DLSS – czym jest nowatorska technologia firmy NVIDIA?

DLSS to skrót od Deep Learning Super Sampling i oznacza technologię powstałą w 2018 roku, której zadaniem jest zwiększanie rozdzielczości obrazu, a także wydajności karty graficznej i zarazem całego komputera za pomocą sztucznej inteligencji poprzez uczenie maszynowe. Brzmi skomplikowanie? Nie musi - w przystępny sposób pokażemy, na czym polega fenomen DLSS i dlaczego jest to rzecz bardzo ważna, szczególnie dla graczy.

DLSS - uczenie maszynowe dla indywidualnych użytkowników

Technologia DLSS powstała w 2018 roku z inicjatywy potentata w produkcji karta graficznych, jakim jest firma NVIDIA. Celem projektu było stworzenie rozwiązania, które wykorzysta moc obliczeniową współczesnych komputerów i za sprawą sieci neuronowej oraz sztucznej inteligencji umożliwi poprawę jakości wyświetlanej grafiki dla odbiorcy końcowego.Pierwsza wersja DLSS cierpiała na przypadłości "wieku niemowlęcego" i pomimo tego, że i tak pokazywała, jak wielkie jest pole do popisu w tej dziedzinie, i zostawiała w tyle tradycyjne metody sztucznego zwiększania rozdzielczości, to do pełni szczęścia jeszcze nieco brakowało. Dopiero wprowadzenie wersji 2.0 dało mocny impuls do dalszego rozwoju.

DLSS w swojej pierwszej wersji zakładała, że szkolenie SI będzie przeprowadzane dla każdej nowej produkcji. Przypadku wersji 2.0 ta niedogodność została wyeliminowana - pojawiła się ogólna sieć szkolenia SI, dzięki czemu integracja nowych tytułów z tą techniką jest znacznie łatwiejsza i szybsza.

W przypadku DLSS 2.0 użytkownicy mają do dyspozycji trzy tryby jakości obrazu: Quality, Balanced, Performance, które odpowiadają za rozdzielczość renderowania (tryb Performance umożliwia teraz skorzystanie z nawet czterokrotnej superrozdzielczości).

Aktualnie na liście jest ponad 60 gier obsługujących tę technikę - zarówno te z najwyższej półki (np. Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Fortnite), jak i produkcje niezależne (Pumpkin Jack). Co miesiąc do tej listy dochodzą nowe pozycje. Dodatkowo DLSS jest zintegrowana z najważniejszymi silnikami, na których powstają nowe gry. Mowa tutaj o popularnych Unreal Engine i Unity.

W jaki sposób działa DLSS?

Musicie wiedzieć, że DLSS działa pod pewnym warunkiem - komputer musi posiadać kartę graficzną wyposażoną w rdzenie Tensor, czyli któryś z modeli z rodziny GeForce RTX. Technologia wykorzystuje moc procesorów Tensor i sieć neuronową z zakresu głębokiego uczenia. "Obróbce" i analizie poddawane są natywne obrazy z gry bądź aplikacji o wysokiej rozdzielczości (np. 4K), które następnie renderowane zostają do niższej rozdzielczości, a na końcu wynik tej analizy zostaje przeskalowany z powrotem do początkowej rozdzielczości.

DLSS działa w ten sposób, wykorzystując za sprawą sztucznej inteligencji sieć neuronową, że po przeskalowaniu obrazów z niższej do wyższej rozdzielczości samoistnie wypełnia miejsca, które w wyniku renderingu traciły na jakości. Ten zabieg i cecha "samouczenia" sprawiają, że przeskalowane w tym procesie obrazy niejednokrotnie są bogatsze w detale i ładniejsze niż ich oryginalne wersje. I co najważniejsze - działanie DLSS bezpośrednio wpływa na poprawę wydajności całego komputera, gdyż ten podczas pracy operuje na obrazkach o obniżonej rozdzielczości, przez co część jego zasobów zostaje wolna.

Ray tracing (RT) a DLSS

Oprócz DLSS jednym z najciekawszych w ostatnich czasach rozwiązań firmy NVIDIA jest ray tracing (RT). Ten swoisty owoc nowych rozwiązań w grafice komputerowej znalazł doskonałe zastosowanie w grach komputerowych. W skrócie polega on na tym, że dzięki dokładniejszej analizie i późniejszym wyświetlaniu promieni świetlnych, które widzi odbiorca, obraz i animacje stają się jeszcze bardziej realistyczne.

Wzbogacenie efektów graficznych o ray tracing dodatkowo obciąża karty graficzne. Co ciekawe, wykorzystując technikę DLSS, można ten niekorzystny efekt zniwelować!

Wykorzystanie zarówno ray tracingu, jak i DLSS możliwe jest m.in. w laptopach wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX serii 30.

Jaki laptop obsługujący DLSS?

Przenośnych komputerów obsługujących DLSS jest na rynku całą masa. Jeśli jednak ktoś szykuje się do zakupu nowego, który ma wystarczyć na kolejne lata, to musi mieć na uwadze fakt, żeby obsługiwał najnowsze technologie, w tym takie jak NVIDIA DLSS. Warto zainteresować się modelem MSI Pulse GL 76. Jest to jeden z najlepszych gamingowych laptopów dostępnych na rynku. Ma bardzo ciekawy i nieszablonowy wygląd, pod przykrywką którego drzemie prawdziwa  bestia wyposażona w najlepsze komponenty oraz obsługująca najnowsze technologie stworzone przede wszystkim z myślą o graczach (DLSS, RT, Dynamic Boost 2.0, NVIDIA Reflex).

Jak wygląda DLSS w grach?

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 to wielki hit ostatnich lat i jedna z najlepiej ocenianych gier wszech czasów. Powstała pierwotnie na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, a po ponad roku doczekała się portu PC, dzięki czemu zyskała nowe życie. Otwarty, pełen detali świat Dzikiego Zachodu to nie lada wyzwanie dla niejednego procesora i karty graficznej. Jednak dzięki technice DLSS posiadacze grafik z rodziny GeForce RTX mogą się cieszyć z rozgrywki w maksymalnych możliwych dla danego sprzętu ustawieniach przy ponad 60 klatkach na sekundę.

F1 2021

F1 2021 to kultowa seria i tak naprawdę jedyny wierny symulator wyścigów Formuły 1. Producentem gry są eksperci w produkcjach zarówno wyścigowych, jak i rajdowych, czyli firma Codemasters. Od lat dba ona o jak największy realizm oraz topową oprawę graficzną w swoich tytułach. Nie inaczej jest w przypadku ostatniej odsłony serii F1. Okazuje się, że w przypadku zastosowania techniki DLSS wydajność grafiki zwiększa się nawet do 65%!

Cyberpunk 2077:

Tego tytułu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED superprodukcja nabiera zupełnie nowych barw przy włączonej opcji DLSS. Wystarczy spojrzeć na ten materiał wideo:

Listę gier, które obsługują (lub wkrótce będą) technikę DLSS, znajdziecie tutaj.

Bez wątpienia DLSS jest technologią przyszłości, której warto się przyglądać w najbliższym czasie. Dla twórców gier może być podstawą do tego, żeby ich projekty wyglądały jeszcze ładniej i były bardziej zoptymalizowane. Z kolei dla odbiorców końcowych, w tym graczy, może być zbawiennym czynnikiem, który poprawi wydajność ich komputerów i zapewni lepsze doznania graficzne.

(Prezentacja partnera)

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy