ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q - test laptopa dla graczy z najwyższej półki

Nadchodzi prawdziwa gamingowa bestia, czyli ROG Strix SCAR 17 G733Q, ale czy możliwości tego laptopa uzasadniają cenę blisko 15 000 zł?

17-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 300 Hz, najmocniejszy procesor Ryzen serii 5000, czyli AMD Ryzen 9 5900HX, topowy GeForce dla notebooków - NVIDIA GeForce RTX 3080, 32 GB pamięci operacyjnej RAM, dwa 1 TB dyski SSD oraz bateria gwarantująca nawet 12 godzin odtwarzania wideo. Tak, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q na papierze nie ma sobie równych, ale jak dobrze wiemy papier przyjmie wszystko, a do tego taka konfiguracja to koszt blisko 15 tysięcy złotych, pora więc na szczegółową weryfikację obietnic producenta.

Reklama

Podzespoły, łączność i oprogramowanie

Tak jak wspomnieliśmy, sercem urządzenia jest procesor Ryzen 9 5900HX, czyli najwydajniejszy przedstawiciel 7 nm architektury Zen 3 na mobilnych platformach, który do kompletu dostaje kartę graficzną GeForce RTX 3080 w wersji mobilnej z 16 GB pamięci GDDR6. Nasz egzemplarz testowy może się pochwalić również 32 GB pamięci RAM pracującymi w ramach trybu dual-channel i z relatywnie wysoką częstotliwością 3200 MHz (pamięci nie są wlutowane w płytę główną, więc mamy opcję rozbudowy w razie potrzeby) oraz imponującymi możliwościami dyskowymi, za które odpowiada zestaw dwóch 1 TB nośników M.2 w macierzy RAID 0 (naprawdę wydajne modele Samsung PM981a).

Złego słowa nie można też powiedzieć o łączności bezprzewodowej, bo odpowiada za nią karta sieciowa Intel AX201, zapewniająca wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.1, jak i Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) z prędkością transferów sięgającą 2,4 Gb/s. Jeśli zaś chodzi o preinstalowane oprogramowanie, to standardowo dla ASUSa nie mogło zabraknąć Armoury Crate, czyli swoistego centrum dowodzenia, oferującego monitoring pracy podstawowych podzespołów, różne tryby wydajności, zarządzanie profilami i wiele innych funkcjonalności - więcej na ten temat w naszych poprzednich testach. Mamy też MyASUS, które dostarcza narzędzia diagnostyczne, centrum aktualizacji sterowników oraz wsparcie techniczne.

Budowa zewnętrzna

Mamy tu do czynienia z 17-calowym laptopem do grania, nie można więc oczekiwać po nim rozmiarów rozwiązań biznesowych, ale z drugiej strony widzieliśmy już smuklejsze konstrukcje tej klasy. Tymczasem ROG Strix SCAR 17 G733Q mierzy 39.5 x 28,2 x 2.34 ~ 2,83 cm i waży 2,7 kg, więc na dłuższą metę jego noszenie ze sobą może dać się we znaki. Na plus z pewnością zaliczyć trzeba jednak metalową pokrywę, która na dodatek nie zbiera nadmiernie odcisków palców - pozostała część kadłubka jest już plastikowa, ale tworzywo wygląda dobrze, zapowiada się na trwałe, a co więcej wszystkie elementy zostały dobrze spasowane. Co równie ważne, producent nie przesadził z “gamingowością", więc laptop ma charakter, ale jednocześnie nie wygląda tandetnie. Czerń konstrukcji nieco przełamują podświetlane elementy (logo i pasek LED), transparentny fragment panelu roboczego oraz wymienne nakładki Armor Caps na narożnik obudowy (w zestawie 3 różne, a możemy też samodzielnie wydrukować własne wzory).

Klawiatura i touchpad

Na szczęście klawiatura, będąca bardzo ważnym elementem każdego gamingowego laptopa, nie zawodzi. Przyczepić można się do dosłownie jednego elementu, a mianowicie braku klawisza Print Screen, na który przy tak dużej konstrukcji z pewnością można było znaleźć miejsce. Poza tym, korzystanie z klawiatury to czysta przyjemność - optyczno-mechaniczne przełączniki zapewniają świetny feeling, bardzo wyraźną informację zwrotną o aktywacji i błyskawiczny czas reakcji (tylko 0,2 ms). Zakrzywione nasadki sprawiają zaś, że palce zawsze dotykają środka klawisza, a wydłużony do 1,9 mm skok pozwala lepiej wyczuć moment aktywacji.

Na duży plus mamy także spore odstępy między klawiszami funkcyjnymi czy wyizolowanie przycisków kierunkowych (strzałki), a podobnie jak w innych gamingowych laptopach ASUSa, możemy też liczyć na pięć skrótów do regulacji głośności, wyciszania mikrofonu, kontroli wentylatorów i przywoływania aplikacji Armoury Crate. Dodatkowy skróty znajdziemy pod kombinacją FN + F1-F12. Nie można też zapomnieć o świetnie zrealizowanym podświetleniu RGB z indywidualną iluminacją każdego klawisza i możliwością pełnej personalizacji. Jak to przy gamingowych konstrukcjach bywa, gładzik to tylko dodatek, ale dobrze wiedzieć, że ten jest spory, precyzyjny, zapewnia dobry ślizg i wspiera gesty z wykorzystaniem wielu palców.

Porty i audio

Po lewej stronie znajdziemy dwa USB 3.2 Gen.1 i pojedyncze złącze audio minijack 3,5 mm. Więcej portów czeka z tyłu urządzenia, tj. gniazdo zasilania, gigabitowy port RJ45, HDMI (w standardzie 2.0b), USB-C (3.2 Gen2, z Display Port 1.4 i Power Delivery 100 W) oraz dodatkowe USB (3.2. Gen.1). Po prawej stronie umieszczono zaś złącze pod kluczyk ASUS Keystone II, który dostajemy w zestawie. Ten polega na technologii NFC, pozwala zapisywać własne ustawienia aplikacji Armoury Crate, tworzyć ukrytą partycję Shadow Drive z ważnymi danymi, korzystać z Quick Access do uruchamiania wybranej funkcji (aplikacji czy profilu) podczas wkładania/wyjmowania klucza czy blokady konta i ukrycia wszystkich okien po jego usunięciu.

W przypadku audio Asus postawił na 4-kanałowy zestaw, składający się z dwóch głośników wysokotonowych (tweetery) umieszczonych nad klawiaturą, które kierują dźwięk bezpośrednio w stronę użytkownika i dwóch niskotonowych (woofery) z technologią Smart Amp, odbijających basy od podłoża. Przekłada się to na bardzo dobry jak na laptopowe standardy dźwięk ze sporą ilością basu oraz głębi, którego słucha się z dużą przyjemnością. Na plus zaliczyć trzeba też mikrofony z dwukierunkową redukcją szumów, wspierane przez sztuczną inteligencję, która odpowiada za usuwanie niepożądanych zakłóceń z wychodzącego sygnału audio. Niestety przy kamerce internetowej pojawia się pewien zgrzyt, bo... producent z niej zrezygnował - mówiąc krótko, do tych 15 tysięcy należy doliczyć sobie jeszcze trochę na zewnętrzne urządzenie.

Wyświetlacz

ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q otrzymał 17,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli) i odświeżaniu aż 300 MHz. Mamy też wsparcie dla Adaptive Sync, która odpowiada za synchronizację odświeżania z liczbą klatek na sekundę generowaną przez GPU. Przekłada się to na bardzo płynny obraz, bez smużenia, rozrywania i innych niepożądanych efektów. Do tego typowo dla matrycy IPS możemy liczyć na szerokie kąty widzenia, a weryfikacja kolorymetrem potwierdza, że mamy do czynienia z panelem dobrej klasy. Pokrycie palety kolorów sRGB wynosi 99,7% przy całkowitej objętości 108,2,7%. Dla przestrzeni Adobe RGB było to odpowiednio 73,1% i 74,6% a w przypadku gamutu DCI-P3 76,5% oraz 76,5%. Jak na gamingowy laptop są to bardzo dobre wyniki, a co więcej średni błąd Delta E wynosi tylko 1,5, a temperatura barwowa jest niemal idealna i wynosi 6569K. Do tego mamy ponadprzeciętny dla IPS wynik kontrastu, tj. 1183,8:1 i maksymalną jasność na poziomie 350 nitów - ten sielski obrazek psuje tylko jednorodność podświetlenia, która przy tej cenie powinna być zdecydowanie lepsza.

Kultura pracy i bateria

Laptop jest spory, więc spokojnie mógł pomieścić wydajny układ chłodzenia, dlatego też nie dziwi nas wcale, że sprzęt cały czas zachowuje relatywnie niskie temperatury obudowy. Kiedy położymy go na kolanach nieco nas wprawdzie ogrzeje, ale to jak najbardziej akceptowalny poziom - nieco trudniej będzie części użytkowników zaakceptować ciepłe powietrze wydostające się na rękę trzymającą myszkę. Niestety w środku nie jest już tak przyjemnie, bo temperatura procesora w trakcie stress testu dochodziła nawet do 100,3°C, a GPU 86,5°C. W trakcie testów w grach temperatura spadała wprawdzie do poziomu 85-95°C dla Ryzena i 76-82°C dla GPU, ale oczekiwaliśmy lepszych wyników. ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q nie należy też do cichych, bo w trakcie dużego obciążenia systemu sonometr wskazywał nawet blisko 53 dBA w trybie Turbo. Na szczęście, jeśli nie liczymy każdej klatki, możemy z niego zrezygnować i zejść do 45,1 dBA w trybie trybie Performance - jest też opcja Silent z wynikiem 38,3 dBA, ale wiąże się z osiągami pomniejszonymi od 30% do 50%.

Do baterii nie mamy za to żadnych uwag, bo 4-komorowy akumulator o pojemności aż 90 Wh pozwala na przebiegi na miarę ultrabooków. Sprzęt korzysta ze zintegrowanego w procesorze układu graficznego AMD i dzięki aktywnej funkcji Optimus, gdzie dedykowana grafika aktywowana jest dopiero w bardziej wymagających zadaniach, czas pracy notebooka na baterii zostaje znacząco wydłużony. Przy jasności ustawionej na 50% z wyłączonym podświetleniem klawiatury, włączonym Wi-Fi i w trybie pracy Windows w teście Modern Office w ramach PC Mark 10 uzyskaliśmy wynik 11 godzin i 12 minut. Pełne naładowanie akumulatora za pomocą dołączonej ładowarki (240 W) zajmuje ok. 1,5 godziny.

Wyniki wydajności - gry

Testy w grach pokazują naprawdę duży potencjał laptopa ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q - ten potwór pociągnie każdą grę AAA i to na najwyższych ustawieniach graficznych i z ray tracingiem (oczywiście w natywnej rozdzielczości monitora). Pod tym względem to sprzęt z najwyższej półki, a o to przecież chodzi w konstrukcjach dla graczy, prawda?

Podsumowując, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q to z pewnością jeden z najwydajniejszych laptopów dla graczy, po jaki możemy obecnie sięgnąć. Połączenie karty graficznej Geforce RTX 3080, procesora Ryzen 9 5900HX, 32 GB pamięci RAM i dwóch szybkich dysków sprawuje się śpiewająco, a do tego cieszymy się rozgrywką na 17-calowym wyświetlaczu IPS, który jest naprawdę wysokiej jakości. Szkoda tylko, że to wszystko tak słono kosztuje i musimy szykować się na wydatek blisko 15 tysięcy złotych.

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.




Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Dowiedz się więcej na temat: Asus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama