Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

AMD: Premiera PlayStation 5 i Xbox Series X nie jest zagrożona w związku z trwającą epidemią koronawirusa

​Producent procesorów i kart graficznych uspokaja fanów twierdząc, że premiera PS5 i Xbox Series X nie jest zagrożona w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Czy faktycznie nie musimy obawiać się przełożenia terminu debiutu konsol nowej generacji?

Temat koronawirusa nie schodzi z pierwszych stron gazet czy nagłówków serwisów internetowych. Aktualnie w Polsce potwierdzono 17 przypadek zarażenia tym niebezpiecznym wirusem, który cały czas rozprzestrzenia się po świecie. Groźny jest nie tylko COVID-19, ale także powstała w związku z epidemią panika widoczna szczególnie we Włoszech, która odbiła się też na branży technologicznej. Pod koniec miesiąca odwołano dla publiczności katowicki Intel Extreme Masters 2020, a wiele fabryk produkujących podzespoły komputerowe wstrzymywało działalność.

Reklama

Przez pewien czas spekulowano nawet, że koronawirus przyczyni się do opóźnienia zaplanowanej na koniec bieżącego roku premiery PlayStation 5 oraz Xbox Series X. AMD podczas konferencji Financial Analyst Day 2020 gdzie zaprezentowano poszczególne nowości związane z działalnością firmy postanowiło uspokoić społeczeństwo stwierdzając, że nie grozi nam taka sytuacja.

Oczywiście na ten moment wszystko wydaje się być opanowane, ale do końca 2020 roku pozostało jeszcze trochę czasu i do tej pory wiele może się zmienić. Warto wspomnieć, że w związku z zagrożeniem anulowano odbywający się na początku maja w Amsterdamie TwitchCon. Odwołano także SXSW 2020 (South by Southwest) zaplanowane w dniach 13-21 marca w Austin. Przyczyną był oczywiście COVID-19 zaś decyzję podjęto po wydaniu zaleceń przez urzędnika ds. Zdrowia publicznego i dyrektora zdrowia publicznego oraz konsultacji z lokalnymi władzami. To ogromny cios dla fanów eventu bowiem mamy do czynienia z pierwszą od początku jego istnienia sytuacją, kiedy się nie odbywa.

Swój harmonogram musieli też dostosować organizatorzy turniejów w Apex Legends czy FIFA 20. Następnym największym dla graczy corocznym wydarzeniem są targi E3. Tutaj wielokrotnie wspominano, że i one mogą się nie odbyć, aczkolwiek na ten moment ESA, czyli organizator zaprzeczył by doszło do tak czarnego scenariusza. Zdaniem dziennikarza Kotaku, Jasona Schereira wiele firm przekonałoby się jak niewiele traci nie biorąc udziału w imprezie i zaoszczędziłoby pieniądze stawiając na własne prezentacje online.

Nie brak głosów, że oznaczałoby to koniec tych znanych targów, ale właśnie z racji ich bogatej, wieloletniej historii raczej wątpliwe, żeby do tego doszło przynajmniej w najbliższych latach. Wracając jeszcze do AMD i konferencji producenta to nieco więcej dowiedzieliśmy się na niej o architekturze RDNA 2, a także Zen 3 oraz Zen 4. I tak procesory bazujące na Zen 3, czyli Ryzen 4000 oraz serwerowe CPU EPYC Milan trafią do sklepów pod koniec 2020 roku, natomiast ich pełna rynkowa dostępność nastąpi dopiero w 2021 roku.

Jeśli chodzi o Zen 4, to te układy zadebiutują w okolicach 2022 roku. Podczas Finacial Analyst Day 2020 dowiedzieliśmy się, iż konsole PlayStation 4 i Xbox One w latach 2013-2020 trafiły do sklepów w łącznym nakładzie 150 milionów egzemplarzy. Jak łatwo obliczyć Microsoft zdołał sprzedać około 41 milionów sztuk. Innego zdania jest jednak branżowy analityk, Daniel Ahmad, który twierdzi, że Xbox One przekroczył już poziom 50 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Marcin Jeżewski - ITHardware.pl

Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje