Reklama

RPG Maker MV - i ty też możesz zostać producentem

​Od zawsze marzyłeś o stworzeniu własnej gry? Czas spełnić to marzenie!

RPG Maker to seria programów komputerowych pozwalających tworzyć gry fabularne bez potrzeby znajomości języków programowania. Jej początki sięgają 1995 roku. Przez te wszystkie lata ukazało się już sześć jej odsłon, natomiast niedawno do sprzedaży trafiła siódma, zatytułowana RPG Maker MV. Nie kosztuje mało (na Steamie trzeba za nią zapłacić 74 euro), ale chyba warto spełniać marzenia, prawda? Tym bardziej, że RPG Maker MV to nie zabawka dla dzieci, tylko bogate w funkcje i elastyczne narzędzie, z pomocą którego opracujesz "erpega" z prawdziwego zdarzenia!

Reklama

Napisaliśmy, że RPG Maker MV to nie zabawka dla dzieci, ale w rzeczywistości nawet przeciętny nastolatek byłby w stanie go obsłużyć i stworzyć za jego pomocą całkiem rozbudowaną grę. Zresztą hasło reklamowe programu głosi: "Wystarczająco potężny dla dewelopera, wystarczająco prosty dla dziecka, wystarczająco wszechstronna dla każdej platformy".

Przekładając to na fakty - RPG Maker MV nie wymaga od was żadnych specjalistycznych umiejętności, a RPG-a stworzonego przy jego użyciu będzie można uruchomić zarówno na komputerze osobistym z Windowsem lub MacOSX-em, na urządzeniu mobilnym z Androidem lub iOS-em, jak i w przeglądarce internetowej!

Żeby nie przesadzić z rozbudzaniem waszych marzeń, czujemy się w obowiązku napisać, że w RPG Makerze MV nie stworzycie RPG-a przypominającego Wiedźmina, Dragon Age'a czy Fallouta. Program pozwala na opracowanie gry reprezentującej podgatunek jRPG, przypominającej jego przedstawicielki z lat dziewięćdziesiątych czy początku bieżącego wieku. Czyli czegoś na wzór pierwszych części Final Fantasy czy serii Golden Sun, wydawanej na konsolkę Game Boy Advance. Czy to mało? Według nas, absolutnie nie! RPG Maker MV posiada tak szeroką paletę funkcji, że przy jego pomocy przeniesiecie na ekrany komputerów, tabletów i smartfonów prawie wszystko, co przyjdzie wam do głowy.

Na samym początku warto stworzyć głównego bohatera albo całą drużynę, którą przyjdzie pokierować graczowi. Następnie przechodzimy do edycji planszy. Korzystając z całego mnóstwa gotowych elementów - typów podłoża, drzew, krzaków, miast, twierdz i tak dalej, i tak dalej (są tu elementy pasujące zarówno do świata fantasy, jak i science-fiction) - decydujemy, jak ma wyglądać świat gry. Później w tymże świecie rozmieszczamy NPC-ów, przeciwników, skarby czy oskryptowane wydarzenia.

Nie ma co przesadzać i pisać, że robi się to tak, jakby malowało się bałwana w Paincie, bo RPG Maker MV wymaga przyswojenia sobie szeregu mechanizmów i opcji, ale - z drugiej strony - może to stosunkowo szybko (w ciągu kilku godzin) zrobić rzeczywiście każdy. A przynajmniej prawie każdy, bo jeśli nie znamy języka angielskiego, to będziemy mieli problem z opanowaniem narzędzia. Producent polskiej wersji językowej nie przewidział.

Świat gry, fabuła, questy, postacie, potwory do pokonania, skarby do znalezienia, odgłosy, muzyka... To wszystko możemy edytować praktycznie bez ograniczeń, korzystając z gotowych elementów albo importując własne. Ba, ingerować można także w bardziej zaawansowane elementy, instalując wtyczki opracowane przez innych autorów albo... przygotujemy je sami, posługując się językiem JavaScript. Jak więc widzicie, możliwości w RPG Makerze MV są wręcz nieograniczone.

Jeśli więc masz swój pomysł na RPG-a i chcesz go wreszcie zrealizować, czym prędzej kupuj RPG Makera MV. A jeśli nie masz pewności co do tego, czy to jest właśnie to, czego szukasz, albo czy poradzisz sobie z jego obsługą, z oficjalnej strony internetowej programu pobierzesz bezpłatnie 20-dniową wersję próbną. Do dzieła!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy