PlayStation 4

PlayStation 4 wiodącą konsolą następnej generacji

Fantastyczny wynik sprzedażowy, jaki osiągnęła nowa konsola Sony, PlayStation 4, okazał się wymarzonym startem w następną generację.

Jeszcze nie tak dawno japoński koncern podał do wiadomości publicznej, że ich nowy system, w ciągu dwóch tygodni od debiutu, sprzedał się w nakładzie 2,1 miliona egzemplarzy. Ten rekordowy rezultat sprawił, że PlayStation 4 stała się najchętniej kupowaną konsolą w chwili premiery w historii całej marki.

Okazuje się jednak, że to nie koniec dobrych wiadomości. Specjaliści z DFC Intelligence, firmy zajmującej się badaniem rynku elektronicznej rozrywki, poinformowali ostatnio, że ustanowiony przez Sony wynik, to nie tylko najlepszy debiut rynkowy w dorobku urządzeń z rodziny PlayStation, ale także w historii przemysłu gier.

Sony z łatwością odebrało pierwszeństwo w rankingu dotychczasowemu liderowi, konsoli Nintendo Wii, która w ciągu pierwszych czternastu dni rozeszła się w liczbie 1,6 miliona sztuk. Jedyna różnica związana jest z geografią - PlayStation 4 udało się osiągnąć tak wysoki wynik, zapełniając półki sklepowe w Ameryce Północnej i Europie, podczas gdy produkt rodzimego rywala początkowo dostępny był na terenie Japonii i Ameryki Północnej.

Dla porównania najpopularniejszy system wszech czasów, konsola PlayStation 2, w tym samym okresie od momentu premiery (2000 rok) trafiła łącznie do 1,4 milionów konsumentów. To całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt początkowo (przez ok. rok) można było nabyć wyłącznie w Japonii.

Pomimo tego, że nowemu flagowcowi Sony prawdopodobnie nie uda się powtórzyć sukcesu i przebić całowitej sprzedaży, jaką przez cały okres swojej kadencji na rynku gier, zebrała konsola PlayStation 2 (ok. 160 mln sztuk), to prognozy analityków z DFC Intelligence są zgodne - według przedstawicieli firmy, PS4 ma być wiodącą konsolą tej generacji.

"Sukces, jaki osiągnęła konsola PlayStation 4 na wejściu dobrze wróży na przyszłość. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że nowej konsoli Sony uda się przewyższyć  pod względem sprzedaży do tej pory najlepiej radzące sobie na rynku sprzęty (PS2 i Wii), co nie zmienia faktu, że według naszych prognoz, to właśnie PS4 będzie numerem jeden tej generacji" - czytamy w raporcie firmy DFC Intelligence.

Czy PlayStation 4 tym razem uda się rzeczywiście pozostawić konkurencję w tyle? Cóż, przekonamy się w przyszłości. Na razie Sony ma za sobą obfity w pozytywne wiadomości start i oby ten stan trwał jak najdłużej.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy