PlayStation 4

PlayStation 3 ze sprzedażą na poziomie 80 mln egzemplarzy

Osoby, które od dłuższego czasu regularnie śledzą poczynania w branży gier, na pewno pamiętają, jak tuż po premierze trzeciej generacji stacjonarnej konsoli Sony niektórzy twierdzili, że japoński system skazany jest na niepowodzenie.

Teraz, kilka ładnych lat po starcie, można zweryfikować tamte "przepowiednie". Czy miały one coś wspólnego z rzeczywistością? Wygląda na to, że zupełnie nie. 2 listopada 2013 roku, po siedmiu latach od debiutu rynkowego, Sony Computer Entertainment ogłosiło, że firmie udało się osiągnąć kolejny kamień milowy, w tym wypadku 80 milionów sprzedanych egzemplarzy konsoli PlayStation 3 na całym świecie! Co ciekawe, ta liczba nadal cały czas rośnie.

To bardzo dobry wynik! W szczególności w porównaniu do konkurencyjnego Microsoftu, który jeszcze w październiku podał do wiadomości publicznej, że Xbox 360 osiągnął sprzedażowy próg na tym samym poziomie, tj. 80 milionów egzemplarzy. Pamiętajmy jednak, że pomiędzy obydwoma sprzętami jest ogromna różnica w debiutach rynkowych - PlayStation 3 pojawiło się na rynku ponad rok po oficjalnej premierze Xboksa 360!

Reklama

Ponadto, jak podaje japoński gigant, PS3 wciąż cieszy się silnym poparciem ze strony producentów third-party i wydawców. Według wyliczeń, do tej pory łączna liczba gier wydanych na całym świecie zamyka się w magicznej sumie - 4 332 tytułów, włączając to oczywiście ekskluzywne produkcje jak choćby The Last of Us (3,4 milionów kopii sprzedanych w ciągu zaledwie trzech tygodni).

To jednak jeszcze nie wszystko, bo z tego co twierdzi Sony wynika, że do końca roku na ich systemie pojawi się jeszcze ponad 300 innych pozycji! Mowa tu oczywiście zarówno o pełnoprawnych, pudełkowych grach, jak i tych mniejszych, udostępnianych za pośrednictwem usługi PlayStation Network. Wśród tych gier na pierwszy plan wysuwa się długo oczekiwana, najnowsza część cenionej przez fanów wyścigowej serii Gran Turismo, która do dnia dzisiejszego zdążyła znaleźć 70 milionów nabywców!

Podsumowując, na koniec warto przytoczyć jeszcze kilka imponujących ciekawostek związanych z japońskim systemem. Dla przykładu to, że usługa PSN funkcjonuje obecnie w 59 krajach i posiada już ponad 150 milionów zarejestrowanych użytkowników. PlayStation Store z kolei może z kolei pochwalić się stale rosnącą biblioteką treści do pobrania, której zasoby aktualnie wynoszą ponad 222 tysięcy tytułów z czego 72 tysiące związane stricte z grami.

Cóż jednak znaczą wyżej wymieniane osiągnięcia konsolowych gigantów, skoro najchętniej kupowanym systemem tej generacji z potężnym wynikiem 100 milionów sprzedanych egzemplarzy wciąż pozostaje Nintendo Wii? Czy w przyszłości możemy spodziewać się jakiś zmian w układzie sił na rynku? Cóż, na razie trudno stwierdzić, ale to nie jest wcale wykluczone. Według ostatnich doniesień Sony na początek dobrej drogi i przetarcie szlaku zamierza sprzedać do 31 marca 2014 roku pięć milionów egzemplarzy swojej najnowszej konsoli PlayStation 4.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony | playstation 3

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy