Nowe oko PS4 – co potrafi?
Konsole coraz częściej korzystają z urządzeń peryferyjnych. Te ułatwiają rozgrywkę, ale także spisują się i w innych zadaniach. Na co stać PlayStation 4 Eye - dedykowaną kamerkę dla najnowszej konsoli Sony?
PlayStation 4 Eye to oficjalne urządzenie peryferyjne, sprzedawane niezależnie od konsoli PlayStation 4. Kształtem przypomina niewielką, plastikową belkę kryjącą dwie kamery, które jak para oczu, przyglądają się wszystkim ruchom gracza. Wymiary gadżetu wynoszą 186 x 27 x 27 mm (szerokość x wysokość x długość), a waga zamyka się w 183 gramach. Kamerka jest sprzedawana osobno, tak by każdy użytkownik mógł samodzielnie zdecydować, czy rzeczywiście potrzebuje Eye w swoim domowym zestawie.
Urządzenie posiada dwie kamery o parametrze F 2.0 i stałej ogniskowej. W praktyce oznacza to, że użytkownik nie ustawi ostrości manualnie. By uzyskać wyraźny obraz, obiekt musi znajdować się w odległości co najmniej 30 cm od soczewki. Kąt widzenia kamer wynosi 85 stopni, co zapewnia precyzyjne rozpoznawanie głębi pola. Ta cecha pozwala na różnego rodzaju manipulacje gotowym obrazem. Możliwe jest wycięcie obrazu gracza z tła lub uchwycenie jego pozycji z dwóch różnych stron.
Dzięki PlayStation 4 Eye użytkownik może nagrywać materiały wideo o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 600 pikseli (podwójnie), przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. Kosztem rozdzielczości, można zwiększyć liczbę klatek. Przy zmniejszeniu rozdzielczości do 640 x 400 pikseli uzyskamy 120 kl./s, a przy 320 x 192 pikseli aż 240 kl./s. Przy pomocy Eye można nagrywać wideo w formatach RAW i YUV, a następnie poddać je kompresji. Gadżet Sony ma także cztery wbudowane mikrofony, które rozlokowane są na tyle sprytnie, że wykrywają kierunek dźwięku, z którego on dobiega.
Kamerka PlayStation 4 Eye przyda się w wielu codziennych czynnościach. Zamiast klasycznego profilu, do którego dostęp jest chroniony hasłem, użytkownik może logować się za pomocą systemu rozpoznawania twarzy. Mechanizm ten jest wyjątkowo sprawny i błyskawicznie dopuszcza autoryzowanego użytkownika do jego danych. Tę samą funkcjonalność można wykorzystać również w wielu grach, by cieszyć się nimi w jeszcze bardziej intuicyjny sposób.
Jedną z najciekawszych funkcji kamery Eye jest możliwość rozpoznawania kolorów na kontrolerze DualShock 4. Na tej podstawie jest obliczane położenie kilku graczy jednocześnie, co można wykorzystać w skuteczniejszym rozplanowaniu przestrzennym postaci wirtualnego świata.
Wraz z kontrolerem PlayStation Move, kamerka Sony potrafi precyzyjnie przechwytywać ruchy użytkownika, a następnie przekładać je na motorykę postaci w grze.
Dodatkowym atutem nowej konsoli jest PlayRoom, czyli technologia rozszerzonej rzeczywistości obsługiwana za pomocą PlayStation Eye i joypada DualShock 4. Dzięki temu poruszający się użytkownik będzie mógł wchodzić w interakcje z różnymi wirtualnymi obiektami.
PlayStation 4 Eye to naturalne rozszerzenie funkcjonalności najnowszej konsoli Sony i trudno wyobrazić sobie wykorzystanie pełni jej możliwości bez tego zgrabnego gadżetu.