Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Zombie-grzyby z The Last of Us w polskich lasach? Na to wygląda!

Grzyby z The Last of Us 2 istnieją naprawdę i zarażają polskie owady? Fragment zdjęcia zamieszczony w serwisie Twitter.com/na profilu "Lasy Państwowe" /materiały prasowe

​Jeśli grając w ostatnią grę Naughty Dog zastanawialiście się, jak chorą trzeba mieć wyobraźnię, żeby wymyślić coś takiego, to spieszymy z wyjaśnieniem, że wiele wymyśliła... sama natura.

Pamiętacie wszechobecne trujące zarodniki, w które lepiej było nie wchodzić w The Last of Us bez użycia specjalnej maski, bo szybko zmieniały w powykręcane zombie? Teraz okazuje się, że nie do końca są wymysłem chorej wyobraźni deweloperów, bo podobne zjawisko występuje w naturze, a mowa o grzybach Ophiocordyceps ditmarii, które pasożytują na błonkówkach, tj. pszczołach, osach, mrówkach, gąsieniczkach i innych. A żeby było jeszcze ciekawiej, grzyby te występują również w naszym kraju i uważne oko może je dostrzec choćby w Nadleśnictwie Baligród.

Reklama

A jak trudno spotkać takiego gagatka? - Dużo szczęścia i dobre oko. To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć - tłumaczą leśnicy z Lasów Państwowych w odpowiedzi na to pytanie. Mówiąc krótko, raczej jesteśmy bezpieczni. A mówiąc już całkiem serio, grzyb jest całkowicie niegroźny dla człowieka, co innego dla owadów...

Na twitterowym profilu lasów polskich pojawiło się właśnie zdjęcie, na którym można zobaczyć, co grzybek Ophiocordyceps ditmarii zrobił z pewną pechową pszczołą. Warto zaznaczyć, że to już efekt końcowy, bo najpierw dochodzi do infekcji owada, a następnie przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności grzyb rozwija się w jego ciele, stopniowo przejmując kontrolę.

Wszystko przez zmianę sposobu, w jaki żywiciel reaguje na feromony, co zmienia jego zachowanie i ostatecznie prowadzi do samounicestwienia. Kiedy owad zaczyna umierać, grzyb przebija się przez różne części jego ciała (najczęściej głowę i odwłok), uwalniając zarodniki, które szukają kolejnej ofiary, żeby cały cykl mógł się powtarzać.

Na dołączonej fotografii można zobaczyć grzyb wyrastający z głowy pszczoły, co wygląda trochę makabrycznie, ale skojarzenia z The Last of Us faktycznie trudno uniknąć! Oby tylko ewolucja w końcu nie popchnęła Ophiocordyceps ditmarii o krok dalej, bo lepiej nie wyobrażać sobie scen rodem z tej gry w prawdziwym życiu!

Dowiedz się więcej na temat: The Last of Us

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje