Zmarł twórca popularnej gry planszowej CATAN

We wtorek nadeszły przykre wieści dla fanów gier planszowych z całego świata. W wieku 70 lat zmarł niemiecki twórca wielu gier planszowych - Klaus Teuber. Projektant znany był przede wszystkim ze stworzenia gry CATAN, która zadebiutowała na rynku w 1995 roku. Twórca miał na koncie również wiele innych dokonań.

Teuber stworzył słynną grę planszową

Teuber był jednym z najbardziej znanych niemieckich twórców gier planszowych. Pierwsza bardziej znana produkcja spod ręki Teubera pojawiła się na półkach sklepowych w 1988 roku. Wówczas twórca mógł się pochwalić grą pt. Barbarossa. Polegała ona na rozwiązywaniu wielu zagadek przez zawartych w fabule czarodziejów. Produkcja była inspirowana trylogią Riddle-Master.

W kolejnych latach niemiecki projektant zajmował się tworzeniem kolejnych swoich gier wideo. W 1990 zadebiutowało Hoity Toity, a rok później Wacky Wacky West. Największym sukcesem był jednak CATAN (pol. Osadnicy z Catanu) z 1995 roku. Gra w wersji podstawowej przeznaczona była dla 3 oraz 4 osób. Każdy z graczy ma za zadanie reprezentować osadników, którzy kolonizują tytułową wyspę Catan.

Reklama

Gracze pomiędzy sobą mogą dokonywać różnych transakcji biznesowych, jak chociażby wymianę surowców. Wygrywa ten, który jako pierwszy przekroczy barierę dziesięciu punktów. Te otrzymuje się za postęp w rozwoju naszej osady, czyli za wybudowane miasta, drogi czy też poprawne i skuteczne stworzenie armii. Gra stała się wielkim hitem tuż po premierze.

Niemiecki projektant w Galerii Sław

W 1995 roku CATAN otrzymał wyróżnienie Spiel des Jahres (gra roku) czy Deutcher Spiele Preis. Oba te tytuły cieszą się bardzo dużym prestiżem na rynku gier planszowych. Rok później wyprodukowano Catan Card  Game, będące kontynuacją pierwowzoru.

Teuber w kolejnych latach tworzył następne gry, które odnosiły różne sukcesy. W 2003 roku otrzymał nagrodę Origins Awards i został umieszczony w Galerii Sław, będąc upamiętnionym za całokształt twórczości przez wiele lat.

We wtorek na profilu związanym z uniwersum CATAN pojawiła się wiadomość, że Teuber zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 70 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gry planszowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy