​Zmarł Tohru Okada, twórca kultowego dźwięku logo PlayStation

W wieku 73 lat zmarł Tohru Okada, muzyk i producent, odpowiedzialny między innymi za stworzenie kultowego odgłosu, towarzyszącego logo PlayStation w reklamach telewizyjnych oraz zapowiedziach gier.

Kariera muzyczna Okady trwała przez kilkadziesiąt lat i odcisnęła swoje piętno na różnych mediach, w tym filmach - fabularnych oraz anime - ale w Japonii jest on chyba najbardziej znany jako założyciel zespołu rockowego Moonriders, gdzie grał razem z Keiichim Suzukim, który potem stał się twórcą muzyki do gier Nintendo.

Jeśli zaś chodzi o związki Okady z branżą gier, to zaczęło się od tworzenia muzyki do reklam. To spod jego ręki wyszła muzyka do serii reklamówek gier Crash Bandicoot w latach 90, ale całe miliony graczy na świecie kojarzą go właściwie tylko z jednego, natychmiast rozpoznawalnego dźwięku.

Reklama

Chodzi o odgłos towarzyszący reklamom PlayStation, który pojawia się w tym samym czasie, kiedy na ekranie widzimy logo firmy. To ten specyficzny “brzdęk", który ma już ponad 25 lat, pojawił się w setkach reklam i wciąż jest wykorzystywany. Z czasem zaczęła mu towarzyszyć wymawiana nazwa danej konsoli. Jeśli nadal nie wiecie, o jaki odgłos chodzi, możecie go usłyszeć poniżej:

Według Japońskich mediów, Okada zmarł na zawał serca, a niedawno informację tę potwierdził management artysty. Informacja o jego śmierci pojawiła się również na oficjalnym koncie zespołu Moonriders na Twitterze:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation Vita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama