Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Zbanowane gry – pięć najciekawszych przypadków z różnych krajów świata

​Zbanowane gry to problem, który dręczy wielu graczy z różnych rejonów świata. Powody, dla których poszczególne tytuły są blokowane, bywają bardzo różnorodne (i niekiedy naprawdę kuriozalne). W tym zestawieniu znajdziecie 5 najciekawszych z nich.

Zanim zaczniemy, warto wyróżnić Manhunta 2 - grę o statusie już niemal legendarnym, którą zablokowano w ogromnej ilości krajów, m.in. w Niemczech, Irlandii, Malezji, Włoszech, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Powód? Graficzna przemoc w wielkich ilościach, w tym spektakularne egzekucje.

Football Manager 2005 niedostępny w Chinach, ponieważ uznał niepodległość Tybetu

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że Chiny są głęboko uczulone na jakiekolwiek treści, które mogłyby sugerować, że Tybet nie jest ich częścią, a terenem niezależnym. Dlatego też wielu twórców gier i filmów nawet, jeśli zwiera takie treści w globalnych wydaniach, to usuwa je z wersji przeznaczonej na rynek chiński. W przypadku Football Managera 2005 nastąpiła w tym zakresie pomyłka.

Zanim ocenzurowana wersja zdążyła trafić na chiński rynek, gracze już dorwali i zaczęli rozprowadzać wersję globalną. Co było w niej takiego niewłaściwego? Można było wybrać granie nie tylko Chinami, USA czy Polską, ale też Tajwanem, Hong Kongiem czy Tybetem. Wywołało to u chińskiego rządu reakcję alergiczną - stwierdzono, że gra "zagraża suwerenności i integralności terytorialnej Chin".

Zbanowane gry w Chinach to temat rzeka. Blokowane jest w zasadzie wszystko, co zawiera dużo przemocy, narkotyków, treści o charakterze seksualnym, a także wszystkie gry krytykujące chiński rząd czy uznające niezależność terytorialną Tybetu. Dwa szczególnie ciekawe przypadki to:

  • Plague Inc./Plague Inc. Evolved - zbanowane w związku z pandemią koronawirusa, która rozpoczęła się w Chinach
  • Animal Crossing: New Horizons - zablokowane za to, że gracze mogli tworzyć z przedmiotów dostępnych w grze antyrządowe napisy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje