Reklama

Xbox Series X niczym PC? Konsola może wspierać Steam i Epic Games Store

​Najnowsze spekulacje wskazują, że posiadacze Xbox Series X dzięki specjalnemu trybowi będą mogli zamienić swoją konsolę w komputer i odpalić na nim dotychczas niedostępne gry czy programy.

Xbox Series X zadebiutuje pod koniec 2020 roku, ale o nowej konsoli Microsoftu wiemy już na ten moment całkiem sporo m.in. to, że zaoferuje ona szybki dysk SSD mający za zadanie skrócić czas ładowania gier, wsteczną kompatybilność czy wydajne podzespoły dostarczone przez AMD. Notabene nie brak opinii, że to właśnie produkt amerykańskiego giganta pod względem szybkości działania przebije PlayStation 5, aczkolwiek to dopiero wykażą ostateczne testy po premierze obu urządzeń. Amerykanie w przeciwieństwie do japońskiego rywala już jakiś czas temu oficjalnie zaprezentowali wygląd konsoli, który spotkał się z niemałą falą żartów ze strony społeczności graczy porównującej ją do, chociażby lodówki, klasycznego komputera, a nawet stojaka pod PS5.

Reklama

W internecie od wielu lat nie brakuje opinii, że konsole to w rzeczywistości komputer, ale z ograniczonym pod względem systemu czy opcji możliwościami. Teraz pojawiła się plotka jakoby Xbox Series X dostał "tryb Windows", który pozwoli użytkownikom korzystać z dedykowanych normalnemu systemowi operacyjnemu aplikacji takich jak Steam czy Epic Games Store. Jeśli to prawda to mogłoby to oznaczać do pewnego stopnia przerobienie konsoli w standardowy PC, na której działałyby dotychczas niedostępne gry czy programy.

W praktyce zasada działania "Windows Mode" jest dość prosta i zakłada bezproblemowe przełączenie domyślnego oprogramowania Xbox Series X na standardowego Windowsa 10. Oczywiście wówczas najpewniej odpalimy tytuły pokroju Detroit: Become Human i Heavy Rain dostępne do niedawna wyłącznie na PlayStation.

Z drugiej jednak strony najpewniej nie wszystkie produkcje będą w przypadku Xbox Series X obsługiwane. Koncepcja nie wydaje się niemożliwa do realizacji, ponieważ Microsoft od czasów Xbox One dąży do integracji swoich produktów, do których zalicza się również Windows. Wystarczy wspomnieć o powstaniu funkcji cross-play pozwalającej graczom z PC na wspólną zabawę z posiadaczami Xboksa.

Dodatkowo obecna konsola przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych wspiera myszki oraz klawiatury co jeszcze bardziej zbliżyło ją do komputerów. Mimo wszystko są to jedynie niepotwierdzone spekulacje dlatego też należy do nich podchodzić z odpowiednią dawką rezerwy.

Jeśli chodzi o Xbox Series X to pojawiła się również informacja odnośnie zastosowanych z tyłu obudowy urządzenia portów. Otóż znajdziemy tam 2x porty SuperSpeed USB-A, Ethernet, 1x port HDMI, optyczne wejścia / wyjścia audio, tajemnicze nieokreślone jeszcze wejście czy oczywiście wejście zasilające. Zastosowanie USB-A może zaskakiwać szczególnie, że producenci coraz częściej stosują w swoim sprzęcie port USB-C.

Marcin Jerzewski - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy