Reklama

Wirtualne punkty szczepień w Grand Theft Auto V

​Takiego zwrotu akcji nikt się nie spodziewał. Posądzana o całe zło tego świata seria Grand Theft Auto, tym razem robi coś dobrego. Dzięki nietuzinkowej współpracy z firmą Pfizer, w Los Santos pojawiły się punkty szczepień na COVID-19.

Niestety tylko w Brazylii i tylko na specjalnym serwerze Cidade Alta, który służy do role-play’owej zabawy. Nagrodą za przyjęcie szczepionki jest specjalny niebieski opatrunek, który jest dowodem tego, że gracz wziął udział w akcji opatrzonej hashtagiem #vacinaingame.

Akcja ma na celu skłonienie młodszej części brazylijskiego społeczeństwa do wzięcia odpowiedzialności za siebie i za starszych mieszkańców kraju. Do inicjatywy włączyli się lokalni streamerzy i wszyscy mają nadzieję, że wirtualne szczepionki zachęcą graczy do odwiedzania prawdziwych punktów szczepień.

Reklama

Jest to pierwsza tego typu akcja w historii i na tyle sprytna, że mogłaby w końcu odczarować "zły wpływ gier na młodych ludzi". Pandemia jest w dalszym ciągu sporym problemem na całym świecie i widać, że do świadomości ludzi (a szczególnie osób młodych) należy docierać w najbardziej kreatywne nawet sposoby.

Główną grupą pacjentów, którzy chorują na COVID-19 i masowo zajmują szpitalne łóżka, są obecnie osoby niezaszczepione. Akcje rządowe - nie tylko w Polsce - nie przyniosły oczekiwanych efektów i w dalszym ciągu wyszczepialność jest dość niska. Polska jest na 23 miejscu (5 od końca) wśród krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka zaszczepionych osób.

Akcje podobne, jak ta w brazylijskim GTA mogłyby przebić się do świadomości osób, które albo nie są w ogóle zainteresowane tym tematem, albo tkwią w swoich social mediowych bańkach, które utwierdzają ich w przekonaniach, idących pod prąd współczesnej nauce.

Miałoby to także zbawienny wpływ na sam PR branży gier, która niejednokrotnie - nawet w sposób najbardziej absurdalny - winiona jest za różnego rodzaju incydenty z użyciem broni palnej, czy wywoływanie agresji wśród graczy.

Jak wam się podoba ta akcja? W jakiej jeszcze grze według was powinny pojawić się wirtualne punkty szczepień?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy