Wiedźmin 3: Chorwacki muzyk oskarża twórców gry o kradzież

​Elvis Stanić to chorwacki muzyk jazzowy, który w 2000 roku nagrał wraz z grupą wokalną Putokazi utwór "Naranča", własną, oficjalnie zarejestrowaną aranżację kompozycji ludowej. Dwanaście lat później polski zespół folkowy Percival wydał album "Slava! Pieśni Słowian Południowych", na której mogliśmy usłyszeć między innymi właśnie "Narančę".

CD Projekt Red zdecydował się na współpracę z Percivalem i wykorzystanie ich twórczości, w związku z czym bardzo podobna kompozycja, zatytułowana "Widow-maker", pojawiła się na ścieżce dźwiękowej Wiedźmina 3. Dwa lata po premierze gry chorwacki muzyk skontaktował się ze studiem i poinformował o naruszeniu praw autorskich. CD Projekt zdecydował się na usunięcie "Widow-makera" z wszelkich kanałów dystrybucji cyfrowej (jak chociażby Spotify czy Google Play) oraz soundtracków dodawanych do gry na Steamie i GOG-u.

Sprawa mogłaby ucichnąć, a opinia publiczna nawet się o niej nie dowiedzieć, ale Stanić nie daje za wygraną. Jak donosi serwis GRY-OnLine.pl, muzyk domaga się od Redów zadośćuczynienia i twierdzi, że jego próby kontaktu są ignorowane. Artysta postanowił wystosować oświadczenie, w którym pisze, że jest zaszczycony wykorzystaniem jego twórczości w tak popularnej grze, żałuje jednak, że utwór został użyty bez jego wiedzy i zgody. Dodatkowo Stanić nie jest wymieniony jako autor w napisach końcowych. Chorwat wskazuje też, że co prawda Redzi nie ustosunkowali się do jego zarzutów, ale zdecydowali się usunąć piosenkę, co najpewniej oznacza, że otrzymali jego wiadomość. W swoim oświadczeniu muzyk pomija jednak zupełnie bardzo istotną dla sprawy kwestię Percivala i jego wersji "Narančy".

Reklama

Ani CD Projekt Red, ani przedstawiciele zespołu Percival nie skomentowali zaistniałej sytuacji. Sami oceńcie, czy "Naranča" i "Widow-maker" rzeczywiście brzmią podobnie:

CD Action
Dowiedz się więcej na temat: Wiedźmin 3: Dziki Gon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama