Reklama

Watch Dogs Legion krytykowane za parafrazowanie wiersza o holokauście

​"Najpierw przyszli po komunistów, ale się nie odezwałem, bo nie byłem komunistą. Potem przyszli po związkowców, i znów nie protestowałem, bo nie należałem do związków. Wreszcie przyszli po mnie, i nie było już nikogo, kto wstawiłby się za mną" - brzmi fragment słynnego wiersza Martin Niemöller.

Dlaczego wspominamy o nim w kontekście gier wideo? Otóż firma Ubisoft jest obecnie krytykowana za to, że sparafrazowała to dzieło na temat holokaustu i władzy Adolfa Hiltera w najnowszym trailerze Watch Dogs Legion. Jak sugeruje część graczy, takie posunięcie jest nie na miejscu.

Niemiecki pastor Martin Niemöller początkowo popierał III Rzeszę, zainteresowany odbudową po I wojnie światowej. Wraz z upływem czasu miał jednak coraz większe problemy ze zmianami w kraju, głównie z próbami kontrolowania obrzędów religijnych. Mężczyznę aresztowano w 1937 roku.

Reklama

Po wojnie Niemöller żałował, że kiedykolwiek wspierał nazistów, a słynny poemat z 1946 roku miał być dla niego próbą poradzenia sobie z przeszłością, ale także nauczką dla przyszłych pokoleń. Jest to temat dość ciężki - i znaczący. Mało kto spodziewał się więc, że trafi prosto do Watch Dogs Legion.

"Najpierw przyszli po imigrantów, ale się nie odezwałem, bo nie byłem imigrantem. Potem przyszli po protestujących, ale się nie odezwałem, bo nie protestowałem. Potem przyszli po dziennikarzy, ale się nie odezwałem, bo nie byłem dziennikarzem" - słyszymy w zwiastunie nadchodzącej produkcji.

"Potem przyszli po graficiarzy, ale się nie odezwałem, bo nie byłem graficiarzem. Zdałem sobie sprawę, że w końcu przyjdą i po mnie, bo nie będzie już nikogo, kto wstawiłby się za mną" - ciągnie trailer. Nie wszystkim obserwatorom takie spłycenie przekazu Niemöller przypadło do gustu.

Akcja toczy się w futurystycznym Londynie, który stał się miastem zamkniętym, w wyniku upozorowanego ataku terrorystycznego, zorganizowanego przez firmę Albion. Liderem londyńskiego ruchu oporu jest sztuczna inteligencja, a celem jest założenie własnej grupy bojowników.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama