​Wasza PlayStation 5 stoi w pionie? To może doprowadzić do jej uszkodzenia!

Okazuje się, że najpopularniejszy sposób ustawiania PlayStation 5, może doprowadzić do jej uszkodzenia - wszystko z powodu wady konstrukcyjnej.

PS5 jest powszechnie promowana jako urządzenie, które z powodzeniem można ustawić pionowo, na przykład obok telewizora. Sprzyjają temu także jej gabaryty, bo jest jedną z największych konsol w historii i niejednemu graczowi ciężko wygospodarować odpowiednią powierzchnię. Okazuje się, że pionowe usytuowanie urządzenia doprowadziło już u kilku graczy do jego uszkodzenia, które może spotkać i Was.. 

Informacja o potencjalnych problemach z pionowo ustawioną PS5 pochodzi od jednego z serwisantów. Przyczyną jest krytyczna wada konstrukcyjna, która powoduje, że substancja używana do chłodzenia głównego układu konsoli może się rozlać do jej wnętrza i (w najlepszym przypadku) pozbawić ją chłodzenia. W najgorszym ciekły metal może uszkodzić inne komponenty.

Reklama

Autor powyższego wpisu nie jest jedynym specjalistą od naprawiania konsol, który zwraca uwagę na problem. Pisał o nim równie Ben Montana, właściciel jednego z serwisów we Francji. Zdaniem obu serwisantów, nie mówimy tutaj o pojedynczych, odosobnionych przypadkach - ryzyko awarii jest ich zdaniem całkiem wysokie. Dotyczy to wszystkich modeli, bez względu na to, czy mówimy o wersji z napędem czy bez.

Problem leży w jednej z uszczelek, które odpowiadają za szczelność układu chłodzenia APU. Z czasem, pod wpływem m.in. grawitacji, może się ona przesunąć lub zostać w inny sposób uszkodzona. Ryzyko wystąpienia takiego problemu w konsoli leżącej poziomo jest niewielkie, a nawet jeśli jakimś cudem się pojawi, ciekły metal w układzie nadal będzie miał równą, płaską powierzchnię i zachowa swoje właściwości. Co innego gdy konsola stoi w pionie - ciekły metal zacznie opadać w dół, odsłaniając kolejne fragmenty układu. Oprócz tego, może się dostać do zakamarków konsoli, w których absolutnie nie powinno go być. Poniżej znajdziecie film z dokładnym wyjaśnieniem problemu:

Dlaczego jednak serwisanci mówią, że problem jest powszechny, a jednak nie słychać o masowych awariach ani żadnej akcji serwisowej Sony? Wszystko zależy od tego co się stanie ze wspomnianą uszczelką. Dopóki pozostanie ona nienaruszona, konsoli nic nie grozi. Jeśli jednak sama uszczelka ulegnie uszkodzeniu, jest niemal pewne, że konsola ustawiona pionowo ulegnie groźnej awarii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy