Reklama

W Resident Evil Village można grać nawet na komputerze bez karty graficznej

Wygląda na to, że najnowsza odsłona serii Resident Evil może być jedną z najlepiej zoptymalizowanych gier w ostatnim czasie.

Już od jakiegoś czasu pisało się o tym, że Capcom dokonał wręcz niemożliwego, tworząc na potrzeby Resident Evil Village oprawę graficzną next-genowej jakości, a jednocześnie optymalizując grę w taki sposób, że można się w nią bawić w 60 klatkach na sekundę niezależnie od platformy. Oczywiście w przypadku konsol zadanie stojące przed twórcami było łatwiejsze (w końcu to zamknięte systemy, do których wystarczy dostosować poziom detali czy rozdzielczość). A jak wyszło w przypadku pecetów?

Reklama

Okazuje się, że znakomicie. Serwis PC Gamer sprawdził, czy w Resident Evil Village da się grać na komputerze pozbawionym dedykowanej karty graficznej. Nie dość, że okazało się to możliwe, to jeszcze płynność animacji zaskoczyła chyba wszystkich. Najnowszy horror Capcomu na pececie z procesorem AMD Ryzen 5 3400G z wbudowanym procesorem graficznym potrafi zapewnić podczas rozgrywki nawet 50 FPS. Aby gra działała płynnie, konieczne jest obniżenie rozdzielczości do 1080p, a najlepiej do 720p.

Redaktorzy PC Gamera sprawdzili, jak Resident Evil Village działa w predefiniowanych ustawieniach, w rozdzielczości 1080p. Test wykazał, że nawet bez ręcznych zmian w konfiguracji graficznej można osiągnąć świetny wynik. W trybie zbalansowanym gra działała w 20-24 FPS, ale już w trybie wydajności można było liczyć nawet na 27-34 FPS. Natomiast po obniżeniu rozdzielczości do 720p otrzymujemy obraz o płynności między 43 a 54 klatkami na sekundę.

Jeśli liczymy na iście next-genową oprawę graficzną, powinniśmy uruchomić Resident Evil Village na mocnym komputerze, PlayStation 5 albo Xboksie Series X. Jednak sam fakt, że nowa produkcja Capcomu jest grywalna na laptopach klasy biurowej, to dowód na to, że osoby odpowiedzialne za jej optymalizację wywiązały się ze swojego zadania lepiej niż dobrze.

Resident Evil Village miał premierę 7 maja, w wersjach na wszystkie docelowe platformy, czyli PC, PlayStation 4 i 5, a także Xbox One i Xbox Series X|S. Gra zbiera świetne oceny w recenzjach serwisów branżowych. Na tę chwilę średnia nota w portalu Metacritic wynosi 8,5/10 (w przypadku wersji na pecety, ale wydania konsolowe zostały przyjęte równie ciepło).

Dowiedz się więcej na temat: Resident Evil Village

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje