Reklama

Użytkownik Steam chce zarobić pieniądze, oferując darmowy program

​Czy można próbować zarobić na dostępnym nieodpłatnie programie? Okazuje się, że tak i tego rodzaju oferta jest dostępna na popularnej platformie Steam.

Playnite to darmowa oparta na licencji open source MIT aplikacja dostępna na PC, która umożliwia połączenie wszystkich bibliotek gier dostępnych na komputerach i to niezależnie od tego, gdzie zostały one zakupione. Schematem działania przypomina więc w pewnym stopniu launcher GOG Galaxy.

O dziwo jeden z użytkowników Steam postanowił na niej zarobić. Zapytacie jakim cudem skoro oprogramowanie można pobrać bez zbędnych opłat? Otóż okazuje się, że licencja MIT pozwala każdej osobie, która pobierze aplikację, na nieograniczone działanie, ponieważ taki użytkownik staje się zarazem właścicielem praw do swojego egzemplarza.

Reklama

Może go więc bez trudu sprzedać. I tak też stało się w tym przypadku z kolei należy przyznać dość obrotny użytkownik umieścił go w sklepie Valve. Jeśli chcemy nabyć płatnego Playnite musimy przeznaczyć standardowo 359,99 zł, aczkolwiek aktualnie trwa 5-procentowa promocja, w ramach której produkt przypiszemy do konta Steam za 341,99 złotych. Co ciekawe pomysłodawca podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że oprogramowanie jest oferowane nieodpłatnie i działa na licencji MIT umożliwiającej legalną sprzedaż.

Jednak nie przejmuje się całą sytuacją, bowiem w jego ocenie, kto miałby przeznaczyć około 100 dolarów na coś, co da się pobrać normalnie bez żadnych opłat? Największym zmartwieniem jest dla niego fakt, iż w takiej wersji ktoś może umieścić złośliwe oprogramowanie, ale jak zaznaczył sam tego nie zrobi. Bez wątpienia nie można odmówić użytkownikowi Steam pomysłowości. Z drugiej jednak strony część osób postanowiła zgłosić ofertę bezpośrednio do Valve jako niezgodną z regulaminem domagając się jej usunięcia.

Pojawia się w związku z tym pytanie, jak na skargi zareaguje Valve i czy twórcy Playnite na przyszłość zabezpieczą się lepiej uniemożliwiając sprzedaż swojego produktu? Przypominamy, że aplikację możecie bez trudu pobrać na jej oficjalnej stronie. Oczywiście bez konieczności zapłaty.

Marcin Jeżewski - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje