Ubisoft kasuje remake GoldenEye 007 w Far Cry 5. 3 lata pracy poszły na marne

​Niemal za każdym razem, kiedy fan tworzy port, remake lub modyfikację popularnego tytułu, który jest wystarczająco dobry, aby przyciągnąć uwagę mediów, do akcji wkraczają prawnicy i kasują ten projekt.

Co więcej, często mowa tu o markach, które od lat nie przyniosły ani grosza przychodu, więc trudno mówić tu o jakiejś stracie z tytułu pracy fanów. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia w przypadku moddera Far Cry 5 znanego jako Krollywood, który przykuł naszą uwagę wcześniej w tym miesiącu za sprawą skrupulatnie odtworzonej gry GoldenEye 007 w ramach Far Cry Arcade.

Zajęło mu trzy lata i ponad 1400 godzin, aby drobiazgowo odtworzyć wszystkie mapy za pomocą edytora poziomów i efekt był naprawdę imponujący. Niestety, słowo kluczowe w tym przypadku to "był". W ubiegłym tygodniu Ubisoft skasował bowiem stworzone przez Krollywood poziomy po wezwaniu ze strony "posiadacza praw".

Reklama

"Postępując zgodnie z wytycznymi zawartymi w warunkach użytkowania, w grze Far Cry 5 zostały utworzone mapy, które zostały usunięte z powodu roszczeń o naruszenie praw autorskich otrzymanych od posiadacza prawa otrzymanego przez firmę Ubisoft i w związku z tym są obecnie niedostępne. Szanujemy prawa własności intelektualnej innych osób i oczekujemy, że nasi użytkownicy zrobią to samo. Ta sprawa jest obecnie w gestii twórcy mapy oraz posiadacza praw i w tej chwili nie mamy nic więcej do przekazania" - przedstawiciel Ubisoft powiedział Kotaku.

MGM jest pierwotnym posiadaczem praw do marki GoldenEye, ale Ubisoft nie potwierdził, kto wydał roszczenie. Nintendo to kolejny gracz, który może być tu zamieszany, ponieważ to firma odpowiedzialna za oryginalną grę.

Niezależnie od tego, skąd pochodzi ostrzeżenie o naruszeniu praw autorskich, trudno uznać to za zaskoczenie. Raz po raz widzimy przeróbki i rekreacje tworzone przez fanów, które następnie są ścigane przez prawników korporacyjnych.

"Jestem naprawdę smutny - nie z powodu siebie ani pracy, którą włożyłem w ostatnie trzy lata, [ale] z powodu graczy, którzy chcą w to zagrać lub kupili Far Cry tylko po to, by grać moje poziomy. Na początku zacząłem ten projekt tylko dla siebie i mojego najlepszego przyjaciela, ponieważ tak bardzo kochaliśmy oryginalną grę, ale jest tam wielu fanów GoldenEye". Krollywood przyznał, że wątpi, czy spróbuje przywrócić poziomy, ponieważ "jest teraz na ich radarze" - powiedział Krollywood w rozmowie z Kotaku.

Daniel Górecki - ITHardware.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy