Twórcy The Sinking City oskarżają swojego wydawcę… o piractwo

​Nietypowa afera: twórcy gry The Sinking City - Frogwares - dopisują kolejny rozdział do konfliktu z wydawcą tego tytułu. Teraz firmie Nacon zarzucono, że... pobrała nielegalną kopię produkcji, po czym oszukała Steam, by udostępnić ją w sprzedaży w sklepie Valve. Brzmi ciekawie i skomplikowanie.

Już w weekend ukraińskie Frogwares rekomendowało na Twitterze, by nie kupować The Sinking City, które niespodziewanie wróciło do sprzedaży na Steamie. Konflikt sięga jednak 2019 roku, gdy twórcy pozwali wydawcę, zarzucając brak wypłat za postępy i zyski, czy też próby przejęcia praw autorskich.

Później, w sierpniu 2020 roku, Frogwares wycofało grę ze sprzedaży. W październiku sąd apelacyjny w Paryżu orzekł, że studio nie miało prawa do takiego manewru, ale nie nakazał przywrócenia do sklepu. Zasądzono jedynie, by studio powstrzymało się od takich kroków do czasu zakończenia sporu.

Reklama

To otworzyło jednak drogę do ponownego wydania gry na Steamie. Problem polegał jednak na tym, że - najwidoczniej - Nacon nie posiadało odpowiednich plików, więc postanowiło pozyskać je z "alternatywnego" źródła, co oznacza klasyczne piractwo. Tak przynajmniej twierdzą deweloperzy.

W obszernym artykule na swojej stronie studio wyjaśnia, że Nacon kupiło cyfrową kopię ze sklepu Gamesplanet, zmodyfikowało pliki w odpowiedni sposób (usuwając między innymi logo tej witryny) i załadowało na Steam. Ukraińcy zapewniają, że to złamanie kontraktu i szykują dalsze kroki prawne.

"Aby wprowadzić zmiany, Nacon miało tylko jedno wyjście: zdekompilowanie lub zhakowanie gry przy użyciu tajnego kodu wygenerowanego przez Frogwares, ponieważ wszystkie pliki produkcji są zarchiwizowane przez system szyfrowania silnika Unreal Engine od Epic" - czytamy w tekście.

"Pisząc wprost: to hakowanie. A jeśli jedynym celem hakowania jest kradzież produktu w celu zarobienia na tym procederze, to mówimy o piractwie lub fałszerstwie. Potrzebne są zaawansowane umiejętności programowania i ktoś, kto bardzo dobrze zna Unreal Engine" - dodaje Frogwares.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: The Sinking City
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy