Twórcy serii Hitman bez praw do marek Kane & Lynch i Mini Ninjas
W maju tego roku członkowie Io-Interactive wykupili wszystkie udziały w studiu od Square Enix, dzięki czemu firma stała się niezależnym podmiotem. Transakcja nie obejmowała jednak niektórych marek wykreowanych przez ekipę.
Od samego początku wiadomo było, że developerzy weszli w posiadanie praw do swojej flagowej serii - Hitman. Nie próżnują przy tym, ponieważ niedawno ogłosili, że trwają prace nad kolejną odsłoną przygód Agenta 47.
Tajemnicą pozostawały jednak losy innych marek stworzonych przez Io-Interactive. Sprawę postanowił ostatecznie wyjaśnić dyrektor generalny studia - Hakan Abrak - w wywiadzie udzielonym portalowi Game Industry.
Okazuje się, że w wyniku rozstania ze Square Enix zespół stracił dwa przygotowane przez siebie cykle - Kane & Lynch oraz Mini Ninjas. Co jednak ważne, poza Hitmanem udało się zachować inną serię - Freedom Fighters.
Abrak podkreśla, że póki co wraz ze swoją ekipą chce się skoncentrować przede wszystkim na rozwoju produkcji poświęconym łysemu zabójcy z kodem kreskowym na szyi. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości powstanie coś zupełnie nowego, ponieważ - jak zwraca uwagę - tworzenie światów i postaci studio ma "we krwi".
Pierwsza odsłona Kane & Lynch zadebiutowała w 2007 roku. Gra opowiadała o tytułowym duecie bohaterów - dawnym najemniku oraz osobniku cierpiącym na schizofrenię. Produkcja wyróżniała się fabułą oraz mocno nietypowymi postaciami. Trzy lata później ukazała się bezpośrednia kontynuacja, choć nieco słabsza od pierwowzoru.
Mini-Ninjas to zaś skierowana do młodszych odbiorców seria platformówek. Podczas rozgrywki gracze kierowali Hiro - wojowniku, którego zadaniem jest uratowania świata przed złymi siłami, w czym pomaga mu dwójka przyjaciół. Cykl doczekał się trzech odsłon, choć dwie ukazały się tylko na Xbox 360 oraz platformach mobilnych.
Prawa do wspomnianych marek pozostały własnością Square Enix. Obecnie nie wiadomo czy japońska korporacja ma wobec obu jakiekolwiek plany. Biorąc pod uwagę, że firma nie zdecydowała się ich sprzedać, jest to możliwe. Inna sprawa, że Io-Interactive mogło po prostu nie stać na dodatkowy zakup.
Natomiast Freedom Fighters jest strzelanką, której akcję zaprezentowano z perspektywy trzeciej osoby. Wydana w 2003 roku przedstawia alternatywną wersję historii, gdy Związek Radziecki wygrał zimną wojnę. Gracze wcielają się w członka ruchu oporu, który postanawia walczyć o wolność Stanów Zjednoczonych okupowanych przez Rosję.