Twórcy Payday mają coraz większe problemy finansowe
Kooperacyjna strzelanka Overkill's The Walking Dead nie sprzedała się zgodnie z oczekiwaniami, co sprawia, że firma Starbreeze ma coraz większe problemy finansowe. Zarząd spółki zwolnił dyrektora generalnego, a firma poprosiła sąd w Szwecji o ochronę przed bankructwem na czas restrukturyzacji.
Produkcja ukazała się jednocześnie na PC, PS4 oraz Xbox One. Wzorem innych tytułów szwedzkiego studia, mamy do czynienia z kooperacyjną strzelanką z kamerką w perspektywie pierwszej osoby, przeznaczoną dla maksymalnie czterech graczy, wykonujących zadania na przygotowanych mapach.
W prace zainwestowano najwidoczniej sporo pieniędzy, których jeszcze przez długi czas nie uda się odzyskać w sprzedaży, jeśli w ogóle to nastąpi. Co więcej, wydawca wersji konsolowych - firma 505 Games - wypłaci 10 milionów dolarów opłaty licencyjnej dopiero w przyszłym roku.
Jest jednak gorzej niż myślano. Teraz firma złożyła w sądzie w Szwecji wniosek o "rekonstrukcję", co na dobrą sprawę oznacza w tym kraju bankructwo - korporacja prosi o ochronę przed wierzycielami na czas prowadzonej restrukturyzacji, w ramach której chce - jeśli się uda - poprawić kondycję finansową.
"Ta decyzja jest podyktowana brakiem płynności finansowej i jest krokiem koniecznym dla zapewnienia firmie czasu potrzebnego na negocjowanie długoterminowych rozwiązań finansowych i wprowadzenie zmian w organizacji oraz operacjach" - napisano w informacji prasowej.
Pierwszą ofiarą jest dotychczasowy dyrektor generalny, Bo Andersson, który zakładał firmę, jeszcze w 2009 roku. Jak widać, w biznesie nie ma miejsca na sentymenty. Na stanowisku zastąpił go pełniący obowiązki Mikael Nermark, ale trwają poszukiwania trwałego zmiennika.
"W tej fazie Starbreeze potrzebuje innego rodzaju lidera i dlatego też zdecydowaliśmy się poprosić Mikaela Nermarka o przejście pełni obowiązków, z naszym pełnym poparciem" - komentuje prezes zarządu firmy, Michael Hjorth.