Reklama

Twórcy GTA unikają płacenia podatków

​W życiu pewne są tylko dwie kwestie: śmierć oraz to, że największe korporacje na świecie zrobią wszystko, co w ich mocy, by tylko uniknąć płacenia podatków. Najnowszym potwierdzeniem tej drugiej tezy jest studio Rockstar North, słynące na całym świecie z Grand Theft Auto czy Red Dead Redemption.

Jak informuje serwis internetowy dziennika The Guardian, firma z siedzibą w szkockim Edynburgu już od dziesięciu lat nie zapłaciła ani grosza w myśl standardowego podatku dochodowego od osób prawnych, choć w tym samym okresie wypracowała miliardy dolarów zysków na swoich grach.

Grupa TaxWatch UK, zajmująca się badaniem takich przypadków, szacuje w najnowszym raporcie, że Rockstar Games osiągnął zyski na poziomie 5 miliardów dolarów w okresie 2013 - 2019, kiedy to wydawano dwa największe hity ostatnich lat: Grand Theft Auto 5 oraz Red Dead Redemption 2.

Reklama

To nie przełożyło się na podatki. W okresie 2009 - 2018 firma nie tylko nie wpłaciła ani grosza na rządkowe konta, ale otrzymała z nich 42 miliony funtów, w ramach inicjatyw wspierających oraz ulg podatkowych. To 19 proc. wszystkich pieniędzy, jakie otrzymali w UK deweloperzy gier wideo.

Rockstar Games ma studia także w Indiach, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych, a właścicielem firmy jest Take-Two Interactive, bazujące właśnie w USA. Właśnie dlatego sto procent zysków wypracowywanych przez Rockstar trafia za ocean, umożliwiając ominięcie podatków w UK.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje