The Medium na PS5 działa lepiej niż na Xboksach

​Na pierwszy rzut oka wydawało się, że The Medium na PlayStation 5 wygląda lepiej niż na Xbox Series X. Głębsza analiza wykazała, że nie jest to tak jednoznaczne. Ale na PS5 gra na pewno działa lepiej.

Serwis Digital Foundry, specjalizujący się m.in. w analizie grafiki w grach wideo, porównał The Medium w wersji na PlayStation 5 do edycji na Xbox Series X. Okazało się, że polski horror na konsoli Sony prezentuje nieco gorszą jakość oprawy, ale zarazem odznacza się wyższą rozdzielczością i stabilniejszą liczbą klatek na sekundę.

Digital Foundry wstrzymało się z porównaniem, ponieważ chciało sprawdzić The Medium na PS5 z ray tracingiem, a ten twórcy dodali dopiero w ramach niedawnej aktualizacji. W opublikowanym materiale wideo widzimy, że gra na konsoli Sony posiada ciemniejszą oprawę, co wynika z ograniczenia źródeł światła. Ogólne ustawienia graficzne wyglądają na niższe niż na Xboksie Series X, ale dzięki temu możliwe było wyraźne podbicie rozdzielczości.

Reklama

The Medium na PS5 działa w zakresie od 1620 do 1728 p, podczas gdy na next-genie Microsoftu maksymalnie można liczyć na 1440p, a momentami dochodzi do spadków nawet do 720p. Różnica jest też widoczna w najbardziej wymagających fragmentach, czyli tych, kiedy oglądamy na ekranie jednocześnie dwa światy - rzeczywisty oraz duchowy. Wówczas na PS5 rozdzielczość wynosi 1188p, a na Xboksie Series X - 972p.

Gracze, którzy uruchomią The Medium na PlayStation 5, mogą także liczyć na wyższą i stabilniejszą liczbę klatek na sekundę. Bloober Team opracowało grę z myślą o stabilnych 30 FPS-ach, ale sztuka ta udała się (niemal) do końca tylko na konsoli Sony. Na Xboksach Series X dosyć często dochodzi do spadków, podczas gdy na PS5 są one bardzo sporadyczne, niemal pomijalne.

Choć The Medium powstał jako czasowy exclusive na Xboksy Series X|S oraz PC, okazuje się, że Bloober Team lepiej zoptymalizował grę pod kątem PlayStation 5. Niezbyt zauważalne obniżenie jakości oświetlenia czy szczegółów pozwoliło wyraźnie podnieść rozdzielczość oraz liczbę klatek na sekundę.

The Medium zarówno w wersji na PlayStation 5, jak i na Xbox Series X|S można kupić już za nieco ponad 150 złotych. Wydanie pecetowe kosztuje mniej niż 140 złotych. Gra jest też dostępna w ramach abonamentu Xbox Game Pass.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy